Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego

Na środowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa, odrzucono projekt radnych klubu PiS, zakładający wprowadzenie 98-procentowej bonifikaty na jednorazową opłatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności tych gruntów. Jeszcze przed wyborami RMK podjęła uchwałę, że osoby, które decydują się na wniesienie jednorazowej opłaty przekształceniowej otrzymują w przypadku gruntów gminnych 60 proc. bonifikaty, czyli dokładnie tak samo jak na terenach Skarbu Państwa.

Fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl
Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

W Krakowie użytkowników wieczystych na terenach gminnych jest 80 tys., a na terenach Skarbu Państwa - 50 tys.

Nowa uchwała mówi o przypadkach, gdy ktoś decyduje się opłatę przekształceniową płacić przez 20 lat, bo nie stać go na wniesienie jednorazowej. Jeżeli jego dochód jest mniejszy niż 50 proc. średniego wynagrodzenia, czyli ok. 2290 zł brutto, to w przypadku opłaty rocznej może otrzymać 98 proc. bonifikaty. Każdego roku jego dochody będę weryfikowane, czy może skorzystać z ulgi.

Gdyby wprowadzono propozycję PiS, by w przypadku opłat jednorazowych każdy mógł skorzystać z bonifikaty 98 proc, budżet miasta na przestrzeni 20 lat byłby stratny o 155 mln zł. W przypadku wprowadzonego rozwiązania uszczuplenie budżetu wyniesie ok. 40 mln zł w ciągu 20 lat.

Zobacz więcej:

pokaż metkę
Autor: GRAŻYNA ROKITA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat