Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pomóc rozwiązywać problemy

Radni z Komisji Zdrowia, Profilaktyki i Uzdrowiskowej odbyli wyjazdowe posiedzenie w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego. Spotkali się z dyrekcją szpitala, by rozmawiać o bieżących problemach i potrzebach. Zobaczyli też wyremontowany oddział ginekologiczno-położniczy i szpitalna aptekę.

Fot. Magdalena Bartlewicz
Magdalena Bartlewicz

Z sytuacją szpitala i bieżącymi problemami zapoznał radnych Jerzy Friediger, dyrektor szpitala. Głównym problemem placówki jest wycena świadczeń medycznych nieadekwatna do rosnących kosztów. 70% proc. kosztów szpitala to obecnie wynagrodzenia, a przychody są zamrożone. – Z pewnością pomógłby wykup części świadczeń przez miasto oraz zmiana wyceny procedur medycznych -  mówił dyrektor Friediger.

W ubiegłym roku z budżetu miasta szpital otrzymał 16 mln zł. Przeprowadzana jest termomodernizacja, remontowane są kolejne oddziały.  – Przez to, że szpital budowany był 65 lat temu, nie spełnia norm narzuconych przez przepisy. Złe warunki panują m.in. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, który przyjmuje bardzo dużo chorych. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku zlecić wykonanie projektu przebudowy SOR-u – mówił radnym Jerzy Friediger.  Prosił też radnych o pomoc w rozwiązaniu patowej sytuacji związanej z pomieszczeniami, które od 20 lat na magazyn i archiwa zajmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Rezolucję w tej sprawie, skierowaną do Ministra Zdrowia, autorstwa Komisji Zdrowia i Profilaktyki i Uzdrowiskowej RMK przyjęła 6 czerwca 2018 r., jeszcze w poprzedniej kadencji. Niestety, problemu do tej pory nie udało się rozwiązać. – Te pomieszczenia powinny służyć szpitalowi – podkreślał dyr. Friediger.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat