Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gdzie i kiedy po darmową pomoc prawną?

W tym roku darmowa pomoc prawna jest udzielana krakowianom według nowych zasad. Niezmiennie natomiast z wiedzy specjalistów można korzystać w 31 punktach. Prowadzenie 16 z nich powierzono wyłonionej w konkursie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Consylium”, a 15 adwokatom i radcom prawnym zrzeszonym w Okręgowej Radzie Adwokackiej i Okręgowej Izbie Radców Prawnych.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Z pomocy prawnej może teraz korzystać znacznie szerszy krąg zainteresowanych. Przysługuje ona bowiem każdemu, kto złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej wizyty u prawnika. Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową z terenu Krakowa, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, istnieje możliwość udzielenia pomocy telefonicznie lub w miejscu zamieszkania po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty.

Osoba uprawniona otrzyma pomoc prawną w każdej dziedzinie prawa. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Pojawiła się też nowa forma pomocy – nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Polega ono na udzielaniu porad dla osób zadłużonych oraz porad z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.

Ważną zmianą wynikającą z ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, jest też wymóg wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Według nowych zasad, aby skorzystać z porady, należy wcześniej telefonicznie umówić się na wizytę dzwoniąc pod numer telefonu 796 420 474. Telefon czynny jest w godzinach 9.30–17.00. Osoby, które przyjdą bezpośrednio do danego punktu porad prawnych bez wcześniejszego umówienia terminu, nie uzyskają porady.

W Krakowie nieodpłatne porady prawne oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie udzielane będą według kolejności zgłoszeń. Starając się o poradę w wybranym punkcie należy przede wszystkim pamiętać o tym, żeby dostarczyć prawnikowi wszystkie dokumenty dotyczące sprawy, w szczególności: umowy, akty notarialne, pisma urzędowe.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA
OBYWATELSKIEGO W 2019 ROKU

Zobacz także:

Więcej informacji na stronie internetowej bip.krakow.pl.

 

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-02-17
Data aktualizacji: 2019-02-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat