Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koncert charytatywny dla Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej

Dzisiaj o godz. 17.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert charytatywny „Jestem, bo jesteś” dla Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, wybitnej aktorki Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Tego wieczoru zagrają dla niej światowej klasy muzycy: Leszek Możdżer i Motion Trio. Mottem wydarzenia są słowa ks. Jana Twardowskiego „Jestem, bo jesteś”. Koncertowi będzie towarzyszyła aukcja „magicznych przedmiotów” przekazanych przez znane osobistości życia publicznego.

Fot. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

„Tym razem cały dochód z biletów i organizowanej aukcji przekazujemy na leczenie i rehabilitację Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, wspaniałej aktorki, której charyzmatyczne role stały się skarbami polskiej kultury. Terenia wiele lat temu uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Przez kilkadziesiąt lat walczyła z bólem, pogłębiającą się niepełnosprawnością, jednocześnie pracując na scenie i ucząc studentów. Jest wzorem aktorki, matki i… po prostu kochanego człowieka. Teraz potrzebuje naszej pomocy” – napisała Anna Dymna, prosząc znane osobistości życia publicznego o przedmioty na licytację.

Podczas koncertu „pod młotek” pójdą m.in.: srebrna płaskorzeźba ofiarowana przez papieża Franciszka; pióro prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, opatrzone tabliczką z tekstem „Z serdecznymi podziękowaniami dla Nabywcy”; pióro prezydenta Andrzeja Dudy; długopis ofiarowany przez reżysera Krzysztofa Zanussiego; koszulka startowa Kamila Stocha; książka „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna”, przekazana przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego; grafika „Krajobraz kobiety z półksiężycem i medalami” Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz szwajcarski zegarek Bisset, z grawerem: „Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce – Jerzy Stuhr, Chicago  8 XI 2008 r.” Reżyser Jerzy Hoffman ofiarował na aukcję naszyjnik i bransoletkę z perłami.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska urodziła się w 1942 r. w Tczewie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Najpierw związała się z krakowskim Teatrem Rozmaitości. Następnie pracowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w którym stworzyła m.in. pamiętną rolę Racheli w „Weselu” reżyserowanym przez Lidię Zamkow. Na dużym ekranie Teresa Budzisz-Krzyżanowska zadebiutowała w 1971 r. w „Gonitwie” Z. Hübnera. Od tamtej pory stworzyła wiele niezapomnianych kreacji filmowych oraz telewizyjnych. Podczas 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymała Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie „Odjazd” M. Łazarkiewicz.

W 1989 r. Andrzej Wajda powierzył Teresie Budzisz-Krzyżanowskiej główną rolę w czwartej reżyserowanej przez niego inscenizacji „Hamleta”. Od 2006 r. Teresa Budzisz-Krzyżanowska pracuje w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Wielkim echem odbiła się jej tytułowa rola w „Papieżycy” E. Vilar.

Twórczy dorobek Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej uhonorowano najważniejszymi polskimi nagrodami artystycznymi, a także: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Koncert Charytatywny „Jestem, bo jesteś” to już jedenaste, doroczne wydarzenie, które Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”  wspólnie z Filharmonią Krakowską  organizuje na rzecz chorych i niepełnosprawnych artystów.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat