Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

100-lecie praw wyborczych kobiet - wystawa i konkurs!

W sobotę, 26 stycznia, obchodzono 100. rocznicę pierwszych wyborów parlamentarnych w odrodzonej Polsce. Wybory te były szczególne – po raz pierwszy Polki mogły głosować i zasiadać w ławach sejmowych. Prawa wyborcze kobiet – przyznane dekretem naczelnika Józefa Piłsudskiego z listopada 1918 roku – stały się faktem.

Fot. Magiczny Kraków
Magiczny Kraków

Wystawa „Kraków jest kobietą!”

W roku 100. rocznicy pierwszych wyborów parlamentarnych, w których w Polsce prawa wyborcze otrzymały kobiety, przed Pawilonem Wyspiańskiego prezentowana jest wystawa o krakowskich kobietach. Z długiej listy nazwisk wartych naszej pamięci wystawa przypomina kilka postaci…

Znane lub nieznane. Lubiane lub kontrowersyjne. Współczesne nam lub żyjące w zamierzchłych czasach. Przyjezdne lub tu urodzone. Kobiety Krakowa – niekończąca się plejada osobowości, talentów i ambicji. Ginące czasem w dziejach męskiej historii dotychczasowej Europy, a zasługujące na pełny blask.

Konkurs

W związku z organizowaną wystawą oraz przypadającą rocznicą przygotowaliśmy dla czytelników Magicznego Krakowa specjalny konkurs. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie (na które odpowiedź również można znaleźć na wystawie):

Z jakiego kultowego polskiego filmu pochodzi scena, w której jedna z bohaterek wykrzykuje „Kopernik była kobietą!”?

Do wygrania są trzy eleganckie filiżanki z limitowanej serii wyprodukowanej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odpowiedzi prosimy wysyłać do wtorku, 29 stycznia, na adres e-mail: konkurs.mk@um.krakow.pl. W tytule prosimy napisać hasło: „Kraków jest kobietą!”. Zwycięzców poinformujemy drogą mailową.

Kraków jest kobieta!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat