Biznes rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przetarg na projekt i budowę linii tramwajowej na Azory w tym roku

W pierwszej połowie roku zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku Krowodrza Górka – Azory – zapowiada Iwona Król, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Fot. ZIM
ZIM

Przypomnijmy: zgodnie z aktualnie obowiązującą Wieloletnią Prognozą Finansową, przyjętą przez Radę Miasta Krakowa 10 stycznia, finansowanie budowy linii tramwajowej na Azory zaplanowane jest na lata 2023-2025. Taka perspektywa nie oznacza wstrzymania prac przygotowawczych. - Jeszcze w pierwszej połowie roku chcemy rozpisać przetarg na realizację tej inwestycji w trybie zaprojektuj i wybuduj – zapowiada Iwona Król, dyrektor ZIM w Krakowie. Zgodnie z założeniem, w pierwszej fazie, do 2022 roku, wykonawca miałby przygotować dokumentację projektową i uzyskać ZRID, a następnie – do 2025 roku - zrealizować zadanie. – Chcemy się przekonać, jakie jest zainteresowanie firm budowlanych realizacją tej inwestycji w terminach i kosztach wpisanych do aktualnie obowiązujących dokumentów finansowych miasta – mówi dyrektor ZIM.

Aktualnie szacowany koszt zadania to blisko 130 mln zł. Miasto dysponuje już decyzją środowiskową, a w 2018 roku – na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich – przygotowany został Program Funkcjonalno-Użytkowy.

Warto wiedzieć, że budowa zadanie będzie polegać na budowie linii tramwajowej o długości ok. 2,5 km podwójnego toru wraz z siecią trakcyjną od pętli Krowodrza Górka, wzdłuż ul. Opolskiej do  osiedla Azory, gdzie w ramach pętli autobusowej przewidziano zakończenie torowiska w formie rozjazdów trapezowych z peronami tramwajowymi. W ramach inwestycji powstaną cztery przystanki. Zamontowany będzie system sterowania ruchem oraz dynamiczna informacja pasażerska. Zmodernizowany będzie także układ drogowy powiązany z nową linią tramwajową.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat