Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zmarł prof. Mieczysław Tomaszewski

Z żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci niezwykle zasłużonego krakowianina, prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Polski muzykolog, teoretyk, estetyk muzyki, profesor i doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Honorowy Obywatel Krakowa, zmarł w poniedziałek, 14 stycznia.

Fot. Janusz Leśniak

Profesor Mieczysław Tomaszewski urodził się 17 listopada 1921 w Poznaniu. W 1952 roku rozpoczął pracę w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie, którego został redaktorem naczelnym, a następnie dyrektorem. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Został następnie wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, kierował Katedrą Edytorstwa Muzycznego oraz Zespołem Analizy i Interpretacji Muzyki, które powołał do życia. Był także kierownikiem Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego. Wykładał teorię i estetykę muzyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był również członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

W 2011 roku otrzymał tytuł honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie, a rok później został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.

W związku ze śmiercią profesora, od dziś do dnia pogrzebu, przed budynkami Urzędu Miasta Krakowa i spółek miejskich zostały powieszone flagi biało-niebieskie z kirem.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-01-14
Data aktualizacji: 2019-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź