Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Młodzież pisze haiku – konkurs

Ruszył konkurs na najlepsze haiku napisane przez krakowską młodzież w wieku 14–20 lat. Tradycyjne zawody literackie organizuje Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk działające w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Do czwartku, 31 stycznia uczestnicy mogą zgłosić od 3 do 5 utworów.

Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl
Paweł Krawczyk/krakow.pl

Haiku to jedna z najdrobniejszych form poetyckich w całej literaturze światowej, a jego początki sięgają daleko w przeszłość. Zarówno forma, jak i treść haiku podlegają precyzyjnie określonym i ściśle przestrzeganym regułom: utwór powinien składać się z trzech wersów, z których pierwszy jest pięcio-, drugi siedmio-, a trzeci znów pięciosylabowy (w sumie jest więc haiku wierszem siedemnastozgłoskowym). Oprócz wyraźnie określonego metrum utworu haiku ma spełniać kolejne reguły: powinno zawierać aluzję do przyrody, opisywać konkretne wydarzenie i dziać się w teraźniejszości. Przy tak miniaturowej formie nie ma miejsca na „watę słowną” – trzeba użyć najwłaściwszych z właściwych słów.

Od 3 do 5 autorskich haiku należy przesłać na adres kmtpnis@cmjordan.krakow.pl. W treści maila prosimy podać: imię i nazwisko autora, wiek, adres zamieszkania, nr telefonu. Termin nadsyłania prac: 31 stycznia 2019 r. Więcej informacji: www.towarzystwo.edu.pl.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat