Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rok pełen gwiazd w TAURON Arenie Kraków

Gdyby kilka lat temu spytać krakowian, co sądzą o pomyśle zorganizowania w naszym mieście koncertów takich zespołów i artystów jak: Metallica, Iron Maiden, Depeche Mode, Roger Waters, Lenny Kravitz czy Paul McCartney, powiedzieliby: „Byłoby super, ale to niemożliwe!”. Dziś odpowiedź na to pytanie jest zupełnie inna! Przecież oni już tu byli – w TAURON Arenie Kraków!

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

– Mamy z czego być dumni – mówi Małgorzata Marcińska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA, zarządzającej areną. W 2018 roku TAURON Arena Kraków po raz kolejny udowodniła, że bycie największą halą widowiskowo-sportową w kraju to wyzwanie, z którym doskonale sobie radzi. Liczba wydarzeń, nazwy zespołów, które przyjechały do Krakowa i ranga wydarzeń sportowych, które tu się odbyły mówią same za siebie.

– W mijającym roku w TAURON Arenie Kraków odbyło się 165 wydarzeń, gościliśmy blisko 630 tys. osób Od otwarcia areny w 2014 roku odbyło się w niej już ponad 600 wydarzeń, w których wzięły udział 3 mln osób – podsumowuje Marcińska.

Finanse na plus

Liczba imprez i gości przekłada się na wyniki finansowe Agencji Rozwoju Miasta SA. – W 2018 roku spółka po raz kolejny zrealizuje plan dotyczący ilości zorganizowanych w arenie wydarzeń i osiągnie bardzo dobry wynik finansowy – mówi Jacek Gryzło, wiceprezes zarządu ARM SA.

Spółka osiągnie przychody o 250 tys. wyższe od planowanych (wyniosą 17,8 mln zł), z kolei koszty jej funkcjonowania będą niższe o 1,1 mln zł od planowanych (wyniosą 16,5 mln zł). Oznacza to, że po raz kolejny uda się pokryć koszty eksploatacji TAURON Areny Kraków z przychodów uzyskiwanych przez spółkę.

– Równie istotny jest zysk operacyjny EBITDA, czyli wynik przed potrąceniem odsetek od kredytów, podatków i amortyzacji – dodaje Gryzło. – Planujemy, że wyniesie on 1,7 mln zł – o 1,4 mln zł więcej niż planowaliśmy – zaznacza.


Arena wypełniona po brzegi

Do najbardziej spektakularnych wydarzeń 2018 roku należał kwietniowy koncert zespołu Metallica, który obejrzało blisko 20 tys. osób. Imponująca scenografia i scena ustawiona na samym środku areny na długo zapadły w pamięci fanów. Koncert podobał im się tak bardzo, że przyznali mu tytuł najlepszego wydarzenia roku 2018 w plebiscycie Ticket of the Year organizowanym przez Ticketmaster. W pierwszej piątce tego plebiscytu znalazł się także koncert zespołu Iron Maiden, który odbył się w arenie w lipcu.

Równie imponującą widownię miał grudniowy koncert Paula McCartneya, który przez wielu dziennikarzy określony został muzycznym wydarzeniem roku w naszym kraju. Trzygodzinny występ legendarnego członka zespołu The Beatles wzbudził także zachwyt fanów, którzy w mediach społecznościowych pisali o „niesamowitym koncercie”, „pięknej podróży” i „epickim zakończeniu najlepszego koncertowego roku”.

Po raz pierwszy arenę po brzegi wypełnił także koncert polskiego artysty, czyli Dawida Podsiadło, który przyjechał do Krakowa w ramach trasy „Małomiasteczkowy”. Na jego koncercie bawiło się ponad 17 tys. osób. Podobnie jak na koncertach zespołu Pearl Jam i Rogera Watersa.

Gwiazda za gwiazdą

Na liście międzynarodowych gwiazd, które wystąpiły w TAURON Arenie Kraków w 2018 roku znalazły się także takie zespoły jak: Depeche Mode, Deep Purple, Thirty Seconds to Mars, TOTO, The Kelly Family, Nightwish, oraz artyści: Ozzy Osbourne, Lenny Kravitz, Jack White, Jessie Ware, David Guetta, André Rieu, 2Cellos i Havasi.

Z kolei na liście polskich artystów znaleźli się: Taconafide, czyli duet Taco Hemingway i Quebonafide, Sylwia Grzeszczak, Beata i Bajm, Cugowscy, Golec uOrkiestra, Margaret, Afromental i Kamil Bednarek.

Muzyczny rok 2018 w TAURON Arenie Kraków zamkną koncerty zespołu A Perfect Circle oraz Josha Grobana.

Mistrz jest tylko jeden

„Taddy! Taddy! Taddy!” skandowało 13 tys. kibiców zgromadzonych w TAURON Arenie Kraków podczas grudniowych Mistrzostw Świata SuperEnduro. I nic dziwnego – Tadeusz „Taddy” Błażusiak po raz kolejny udowodnił, że mistrz jest tylko jeden wygrywając inauguracyjną rundę mistrzostw w Krakowie już po raz trzeci! Jak podali organizatorzy w tym roku pobito dwa rekordy! Oprócz frekwencji także rekord ilości uczestników – w mistrzostwach wzięło udział 90 topowych zawodników z 25 krajów!

Na miłośników motoryzacji czekały jeszcze inne wydarzenia. W marcu mogli kibicować zawodnikom Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie Diverse Night of the Jumps, a w czerwcu podziwiać wyścigi oraz oglądać wystawę samochodów podczas show Verva Street Racing.

Fani klasycznej motoryzacji regularnie pojawiali się przed areną, by brać udział w spotkaniach „Krakowskich klasyków nocą”. Z kolei dla miłośników pojazdów komunikacji miejskiej w październiku zorganizowano „Wielką paradę autobusów”, której trasa kończyła się na płycie Areny Głównej.

Preludium do mistrzostw

TAURON Arena Kraków w 2018 roku była szczęśliwa dla polskich siatkarzy. Sierpniowy Memoriał Huberta Jerzego Wagnera miał być dla nich egzaminem przed Mistrzostwami Świata. Zdali go na szóstkę nie tylko wygrywając memoriał i pokonując Kanadę, Francję, Rosję, ale także zdobywając miesiąc później Mistrzostwo Świata!

Na wysokości zadania po raz kolejny stanęli kibice. Krakowska arena słynie z niesamowitej atmosfery, którą tworzą miłośnicy sportu, a zwłaszcza siatkówki. Potwierdzają to wypowiedzi zawodników biorących udział w memoriale. Jay Blankenau, reprezentant Kanady, w wypowiedzi dla portal czassiatkówki.pl powiedział m.in. „To niesamowite, jak polscy kibice wspierali nas podczas meczów, atmosfera była świetna”.

Show dla małych i dużych

Niezapomnianych wrażeń, szczególnie najmłodszym gościom, dostarczyły show: „Masza i Niedźwiedź na lodzie”, „Wspaniały świt Disney on Ice” oraz zapierające dech w piersiach akrobacje artystów Cirque du Soleil, którzy przyjechali do Krakowa ze spektaklem „Ovo”.

Po raz kolejny TAURON Arena Kraków gościła Festiwal Muzyki Filmowej, podczas którego można było obejrzeć „Piękną i Bestię” oraz „Casino Royale” z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych na żywo oraz posłuchać muzyki skomponowanej do gier komputerowych. W kalendarzu areny znalazł się również 2. Koncert Muzyki Filmowej i pokaz filmu „Gwiezdne Wojny – Nową Nadzieję” z muzyką na żywo.

Wspólne świętowanie

W czerwcu wspólnie z mieszkańcami świętowaliśmy 4. urodziny TAURON Areny Kraków i Dzień Dziecka z RadwanSport. W trakcie pikniku „100 sposobów na zabawę” na płycie areny i na zewnątrz hali przygotowane zostały różnego rodzaju stacje, na których dzieci i ich opiekunowie mogli zmierzyć się z wyzwaniami sportowymi i nie tylko… W programie wydarzenia były także konkursy: taneczny „Street Dance Kids” i dla młodych zespołów „Kids Rock Fest”.

Jesienią z myślą o krakowianach, szczególnie o dzieciach i młodzieży, zorganizowana została „Wielka lekcja ekologii”, której celem było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków i miejskie spółki komunalne.

Konferencje i kongresy

Ważną pozycję na liście wydarzeń w TAURON Arenie Kraków zajmują konferencje, kongresy, targi i eventy branżowe. Do największych w mijającym roku należał kongres Lyconet Elite Seminar w arenie głównej, w którym udział wzięło ponad 40 tys. osób. Dwukrotnie odbyły się również Targi Pracy i Przedsiębiorczości.

Z kolei w małej hali odbyły się konferencje i imprezy takich firm jak: Shell, Motorola, Coca Cola czy Diagnostyka. Tam także zorganizowano egzaminy prokuratorskie i radcowskie oraz targi Trends4Kids.

Spotkania biznesowe, szkolenia, spotkania autorskie, projekcje filmów i spotkania religijne odbywały się także w salach konferencyjnych. Na liście imprez znalazły się m.in. konferencja Bitspiration 2018, Forum Druku 3D, I Kongres Podologiczny w Małopolsce, konferencja Studio Dobrych Rozwiązań, targi Expozycja: Fotografia i Film oraz spotkanie branżowe MP Destination Day.

Na rolki zimą

Zapasy, futsal, piłka siatkowa, joga, tenis stołowy, brydż, bieganie, sporty walki – w TAURON Arenie Kraków organizowane są wydarzenia w najróżniejszych dyscyplinach sportowych. W tym roku na liście znalazły się m.in. 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski, Wieczór Walk SWD, Memoriał Władysława Bajorska w Zapasach, IV Mistrzostwa Krakowa Seniorów 60+ i III Międzynarodowy Turniej Smoka Wawelskiego w Piłce Siatkowej.

Ciekawa oferta została przygotowana także dla amatorów sportów miejskich – jazdy na rolkach, deskorolce, hulajnodze i bmx. Mogą oni korzystać z Kraków Street Parku, który powstał na parkingu podziemnym TAURON Areny Kraków. Program pilotażowy realizowany będzie do końca grudnia, jeśli odniesie sukces możliwe, że będzie także kontynuowany w przyszłym roku.

Dodatkowe informacje o TAURON Arenie Kraków i wydarzeniach, które są w niej organizowane można znaleźć na stronie internetowej: tauronarenakrakow.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat