Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pamiątkowy obelisk na Zabłociu

Nowy symbol upamiętnił wydarzenia i bohaterów II wojny światowej. W piątek, 14 grudnia, w samo południe na bulwarze Lotników Alianckich w Krakowie został odsłonięty obelisk z okazji setnej rocznicy powstania Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

Fot. telewizja.krakow.pl
telewizja.krakow.pl

Pamiątkowy obelisk odsłonili Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa, oraz Stanisław Wojdyła, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. W uroczystości wzięli także udział uczniowie i nauczyciele ze szkół związanych z lotnictwem.

Obelisk upamiętnia miejsce katastrofy samolotu Consolidated B-24 Liberator, do jakiej doszło 17 sierpnia 1944 roku. To hołd złożony załodze L/F D. Wrighta, która została zestrzelona przez Niemców na osi przelotu Grzegórzki – Zabłocie, gdy wracała z zrzutu dla AK. Wieża ogonowa z fragmentami usterzenia i martwym strzelcem wewnątrz spadła najprawdopodobniej na północnym brzegu Wisły, na składy węglowe rzeźni miejskiej. Wiele kolejnych części i - być może - ciała lotników wpadły do Wisły, większość płatowca spadła na teren składów na Zabłociu. Katastrofę przeżył tylko Australijczyk, kpt. Allan Hammet, któremu życie uratował oddział AK. Gdy doszedł do siebie, wstąpił w szeregi oddziału, a po wojnie wrócił do domu i ożenił się z Polką. Miał dwóch synów, zmarł w 1981 roku.

Obelisk powstał w czynie społecznym z inicjatywy Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i przy wsparciu prezydenta Krakowa.

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat