Komunikat archiwalny

Pomoc dla opiekunów osób niesamodzielnych

W środę, 31 października, na os. Szkolnym 14 zostało otwarte Krakowskie Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych. Projekt ma na celu objęcie opiekunów oraz osoby niesamodzielne krótkoterminową opieką dzienną lub całodobową wraz ze wsparciem medycznym, rehabilitacyjnym, psychologicznym i pielęgniarskim. Centrum odwiedził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Pomoc dla opiekunów osób niesamodzielnych
Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

– Centrum to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec Krakowa potrzebujący profesjonalnej porady czy informacji w zakresie objęcia opieką odciążeniową zarówno opiekunów, jak i osób niesamodzielnych, będzie ją mógł otrzymać – mówił prezydent Jacek Majchrowski. – Zależy nam na tym, by Kraków konsekwentnie rozwijał system pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami, dostosowując się jednocześnie do potrzeb wszystkich mieszkańców, co jest standardem w nowoczesnych państwach – dodał.

Projekt Krakowskie Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych, jest realizowany w ramach partnerstwa Gminy Miejskiej Kraków i organizacji pozarządowych: Hipoterapia (lider) i Matio (partner). Miasto ponosi koszt 280 tys. tys. zł, w tym 140 tys. zł na remont lokalu i dostosowanie go do potrzeb projektu. Gmina w ramach projektu, jako wkład wysłany, zobowiązała się do udostępnienia i pokrycia kosztów utrzymania dwóch lokali: na ul. Daszyńskiego 22 (jeden pokój) i na os. Szkolnym 14 (140 m²). Z kolei organizacje pozarządowe pokryły koszt dostosowania lokalu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w kwocie 48 tys. zł. Dodatkowo otrzymały wsparcie rzeczowe od darczyńców (firm i osób prywatnych): płytki oraz meble do kącika socjalnego, dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

 

Gmina wraz z organizacjami pozarządowymi pilotażowo realizuje opiekę odciążeniową. Jest to projekt nowatorski, gdyż opieka jest realizowana w miejscu zamieszkania opiekuna i osoby niesamodzielnej, co pozwala na większy komfort tych osób (nie ma konieczności zmiany miejsca pobytu – pomimo zmiany opiekuna osoba niesamodzielna pozostaje we własnym domu). Projekt ma na celu objęcie opiekunów oraz osoby niesamodzielne krótkoterminową (do dwóch tygodni) opieką dzienną lub całodobową wraz ze wsparciem medycznym, rehabilitacyjnym, psychologicznym i pielęgniarskim. Dodatkowo opieka odciążeniowa jest dostosowana do indywidualnych potrzeb zarówno opiekunów, jak i osób niesamodzielnych.

Zadania w ramach opieki odciążeniowej: opieka wytchnieniowa dla opiekunów osób niesamodzielnych, wsparcie psychologa oraz rehabilitanta, wsparcie medyczne oraz pielęgniarskie, proponowanie profilaktyki zdrowotnej, udzielenie wsparcia poprawiającego zdrowie, pomoc w dotarciu do placówek zdrowia/rehabilitacji, pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego oraz pielęgnacyjnego, szkolenia dla opiekunów w zakresie użytkowania sprzętu rehabilitacyjnego (także w miejscu zamieszkania), grupy wsparcia i spotkania dla opiekunów osób niesamodzielnych.

Projekt realizowany jest w dwóch lokalizacjach: al. Daszyńskiego 22, os. Szkolne 14.  

Godziny otwarcia:

  • 10.00–18.00 – poniedziałki, środy,
  • 9.00–17.00 – wtorki, czwartki, piątki,
  • 9.00–14.00 – każda pierwsza sobota miesiąca.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: wsparciekrakow.pl.

Kontakt:

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także