Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Termomodernizacja domów kultury

Zarząd Inwestycji Miejskich realizuje od dwóch lat program termomodernizacji domów kultury. Wartość projektów to blisko 8 mln zł. Zadania są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu RPO WM na lata 2014-2020 – Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej (ZIT). W 2017 roku zrealizowano dwa takie projekty.

Fot. NCK / materiały prasowe
NCK / materiały prasowe

Dwa z tego typu przedsięwzięć zrealizowano w 2017 roku. W przypadku termomodernizacji Nowohuckiego Centrum Kultury - w trzech budynkach wymieniono oświetlenie na energooszczędne typu LED oraz zamontowano system inteligentnego zarządzania energią. Nowe jest także oświetlenie awaryjne, zmodernizowano instalację elektryczną. Odnowiono sufity dostosowując je do nowych opraw oświetleniowych. Zmodernizowano i dostosowano do obecnych przepisów instalację przeciwpożarową. Koszt modernizacji trzech budynków Nowohuckiego Centrum Kultury, o łącznej powierzchni 13 tys. metrów kwadratowych wyniósł ok. 4,5 mln zł. Autorem projektu była Pracownia Projektowa „LIS”, a wykonawca: Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjnych MEGASYSTEM Sp. z o.o..

Drugi z termomodernizowanych w 2017 obiektów to Dworek Białoprądnicki. Tu zadanie dotyczyło 3 budynków (budynek główny, oficyna zachodnia, oficyna wschodnia) o powierzchni użytkowej 1 316 m2 i kubaturze 9 400 m3. Wykonano termoizolację ścian wewnętrznych poddasza i stropu nad parterem w części nieogrzewanej, wymieniona została stolarka okienna i drzwi zewnętrzne, parapety okienne zewnętrzne i wewnętrzne, zmodernizowano wewnętrzne instalacje centralnego ogrzewania. Szacuje się, że dzięki realizacji zadania o 35,38 % wzrosła efektywność energetyczna budynków, co przekłada się na konkretne oszczędności. Zgodnie z założeniem, o 36,69 % obniży się emisja pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5. Niższa ma być – o 32,10 % emisja dwutlenku węgla.
Koszt zadania to 1,1 mln zł. Projekt przygotowało biuro ATM Projekt Agata Mroczka. Wykonawca zadania była firma STAMBUD Sp. z o.o.

Projekty termomodernizacyjne w budynkach kultury kontynuowane są także w tym roku. Prace trwają w Klubie Kultury Mydlniki. Modernizacja stropu, wymiana okien i drzwi, a także sieci wewnętrznych, nowa aranżacja sali wielofunkcyjnej, dostosowanie sanitariatów do potrzeb osób niepełnosprawnych to tylko niektóre elementy zadania. Zgodnie z planem, prace zakończą się w październiku. Wykonawcą jest konsorcjum firm w składzie: STAMBUD Sp. z o.o. (lider) i 2K – Budownictwo Sp. z o.o. sp.k. Wartość kontraktu to 2,4 mln zł.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat