Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

58. Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczęty

W niedzielę 27 maja rozpoczął się jeden z najważniejszych festiwali w naszym mieście – Krakowski Festiwal Filmowy. Wydarzenie otworzył film dokumentalny „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza. To pełna barwnych epizodów opowieść o wybitnym dyrygencie, pianiście i kompozytorze Jerzym Maksymiuku, a także intymny opis niezwykłej relacji, jaką tworzy ze swoją żoną Ewą. Ceremonia otwarcia Festiwalu i światowa premiera filmu z udziałem twórców i bohaterów odbyła się w kinie Kijów.Centrum. W wydarzeniu wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. Krakow Film Festival

W oficjalnym otwarciu, któremu przewodził Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu, wzięli również udział przedstawiciele świata filmu z całego świata. ​Członkowie jury we wzruszającym geście solidarności unieśli kartki z napisem #SaveOlegSentsov. ​

​Wszyscy fani kina podczas 58. odsłony Krakowskiego Festiwalu Filmowego do 3 czerwca będą mieli okazję obejrzeć w czterech konkursach i 14 sekcjach pozakonkursowych około 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości prezentowanych w naszym kraju po raz pierwszy. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty oraz wydarzenia dla branży KFF Industry, takie jak prezentacje nowych polskich projektów dokumentalnych.

Do Krakowa powróci syryjski reżyser Talal Derki („The Return to Homs”) z najnowszym filmem „Of Fathers and Sons” (nagroda w Sundance), a wśród polskich filmów konkursowych m.in. głośny dokument Marty Prus „Over the limit”. Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków otrzyma Sergei Loznitsa, wybitny twórca filmów dokumentalnych, który w Krakowie zwyciężał wielokrotnie. W programie retrospektywa twórczości laureata oraz master class. Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia estońska. W ramach sekcji „Fokus na Estonię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe.

Krakowski Festiwal Filmowy to jedna z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, polski oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.krakowfilmfestival.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-05-27
Data aktualizacji: 2018-05-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź