Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przejrzyste finanse - zobacz na co Kraków wydaje pieniądze

Miejski budżet 2018 r. bliżej mieszkańca – to główne założenie projektu internetowego „Przejrzyste finanse”, który Gmina Miejska Kraków realizuje wspólnie z firmą SVC Link. Serwis internetowy w przejrzysty i zrozumiały dla każdego obywatela sposób pokazuje, na co rozdzielane są środki publiczne. Obala tym samym wiele nieprawdziwych obiegowych opinii – jak choćby tę, że większość wpływów z podatków konsumowana jest przez administrację.

Fot. krakow.pl/przejrzystefinanse

Serwis www.przejrzystefinanse.pl to innowacyjna platforma, która w prosty i zrozumiały sposób prezentuje strukturę tegorocznego budżetu miasta Kraków oraz odpowiada na pytanie, jak miasto dysponuje naszymi podatkami. Dowiemy się z niej, jak kształtują się dochody i wydatki Krakowa, a także jak wygląda nominalna kwota partycypacji mieszkańca w budżecie. Interaktywny „suwak” dochodów przeliczy wartość wkładu obywatela do budżetu z tytułu odprowadzania podatku PIT  lub CIT w Krakowie. Każdy będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego warto płacić podatki w Krakowie?”.

Jedną z zalet serwisu jest fakt, że chętnie posługuje się on infografiką, a – jak wiadomo – dobrze zaprojektowana infografika pomaga zrozumieć trudniejsze zagadnienia. Na stronie znajdziemy więc nowoczesne infografiki obrazujące wysokość finansowego zaangażowania każdego obywatela w ramach poszczególnych kategorii wydatkowych prezentowanych w układzie klasyfikacji budżetowej. Co więcej, strona przewiduje możliwość pobierania informacji zawartych w serwisie w postaci infografiki zapisanej w pliku PDF oraz danych analitycznych w pliku CSV.

Dzięki zaprojektowaniu niepowtarzalnych infografik, wartości liczbowe zawarte w obszernej uchwale budżetowej trafią do szerszego grona odbiorców. Rozwijane poziomy kategorii wydatkowych pozwalają na eksplorację każdego działu wydatków do poziomu rozdziałów, w prosty sposób odzwierciedlając informacje dostępne do tej pory jedynie dla nielicznych mieszkańców.

Istotną częścią portalu jest sekcja inwestycji, gdzie prezentowane są najciekawsze projekty realizowane obecnie w naszym mieście. Każdy obiekt ma krótki opis i galerię zdjęć, uzupełnianą w miarę postępu prac. Zachowując pełną transparentność, przedstawiamy kwoty realizowanych inwestycji wraz z informacją o stopniu wykorzystaniu środków unijnych.

Wszystkich mieszkańców zapraszamy do odwiedzenia profilu Krakowa w witrynie Przejrzyste Finanse!

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-03-13
Data aktualizacji: 2018-03-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź