Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór filmów na 58. Krakowski Festiwal Filmowy zakończony!

15 lutego minął ostateczny termin zgłaszania filmów na 58. Krakowski Festiwal Filmowy. Przed selekcjonerami niezwykle trudne zadanie wybrania wyjątkowych i zaskakujących tytułów do sekcji konkursowych i pozakonkursowych.

Fot. materiały prasowe

Dzięki zmianie regulaminu udało się ograniczyć liczbę zgłoszeń i więcej czasu poświęcić poszukiwaniom filmów na znaczących festiwalach zagranicznych. 20-osobowa komisja selekcyjna może jeszcze bardziej wnikliwie przyglądać się kandydatom do nadchodzącej edycji.

Podobnie jak w poprzednich latach, przeważają krótkometrażowe fabuły. W tym roku zgłoszono ich prawie 1400. Selekcjonerzy ponownie potwierdzają, że w tej grupie nie ma dominujących problemów czy trendów, a filmowcy podejmują różnorodne tematy. Dagmara Romanowska, krytyczka filmowa, kuratorka sekcji fabularnej, podkreśla, że „selekcja do konkursu krótkometrażowych fabuł to miejsce, w którym dzieje się wszystko! Spotkać tu można zabawy z gatunkiem, pastisze, baśnie, kryminały, westerny nawet, ale i bardzo poważne misteryjnie zrealizowane dramaty, które potrafią chwycić za serce albo zadać bardzo trudne, czasami niewygodne, kiedy indziej wręcz prowokacyjne pytania. Wybór finalistów nie jest łatwy, ale z pewnością na widzów Krakowskiego Festiwalu Filmowego czekać będzie wiele zaskoczeń i filmów, obok których nie uda im się przejść obojętnie”.

Imponuje również liczba zgłoszonych filmów dokumentalnych – ponad 400 krótkometrażowych (do 30 minut) oraz prawie 700 średnio i długometrażowych: - Oglądane przez nas dokumenty, zarówno te zgłaszane, jak i wypatrzone na zagranicznych festiwalach, z grubsza można podzielić na dwie kategorie - tłumaczy Anita Piotrowska, krytyczka filmowa, kuratorka sekcji dokumentalnej. - Z jednej strony dostajemy pogłębione spojrzenie na to, czym dziś żyje świat, czyli wielkie napięcia ideologiczne i społeczne, przybierające często postać zbrojnych konfliktów, z drugiej zaś mamy kameralne opowieści o bohaterach targanych konfliktami wewnętrznymi, szukającymi swojej tożsamości czy walczącymi z przeciwnościami losu. Układając program, będziemy się starali uchwycić tę różnorodność - zaznacza.

Nie mniej pracy czeka selekcjonerów filmów animowanych, przed którymi do obejrzenia ponad 200 animacji. Robert Sowa, kierownik pracowni filmu animowanego Akademii Sztuk Pięknych, kurator sekcji animacji, podkreśla, że w tym roku „dużo filmów podejmuje kwestie poszukiwania tożsamości. Autorzy zadają swoimi filmami proste, ale trudne pytania: o swoje korzenie, poczucie przynależności społecznej czy sens relacji z innymi. W tym kontekście bardzo ciekawie zapowiadają się też filmy o tematyce tożsamości płci.Tegoroczne animacje są przy tym niezwykle różnorodne wizualnie. Zapowiadają się też propozycje z dużym poczuciem humoru i dystansu, co pozwoli nam się też zrelaksować”.

Spośród wszystkich tytułów prawie 280, czyli tyle ile przed rokiem, to filmy polskie lub koprodukcje. Ponieważ nabór do konkursu polskiego trwał najdłużej, dominujące tematy wyłonią się za jakiś czas.

Jak co roku, do Krakowa zgłaszano filmy z całego świata. Tuż po polskich filmach (272), najwięcej tytułów napłynęło z Niemiec (259), Francji (249) i USA (161). Za nimi znalazły się m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Rosja, Włochy i Izrael.

Pojawiło się także wiele zgłoszeń z odległych zakątków globu, z takich krajów jak: Afganistan, Bangladesz, Ekwador, Egipt, Filipiny, Ghana, Honduras, Hong Kong, Jemen, Jordania, Kazachstan, Kenia, Kirgistan, Malezja, Nepal, Nowa Zelandia, Pakistan, Republika Południowej Afryki, Sri Lanka, Syria, Tajlandia, Timor Wschodni czy Wietnam.

Zespół składający się z wybitnych krytyków, teoretyków filmu oraz twórców pod kierunkiem dyrektora Festiwalu Krzysztofa Gierata wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach: dokumentalnym, krótkometrażowym, dokumentów muzycznych DocFilmMusic i polskim. Starannie wybrane filmy zostaną także tradycyjnie przedstawione w towarzyszących Festiwalowi sekcjach specjalnych.

Wyniki selekcji zostaną opublikowane na stronie internetowej KFF na początku kwietnia.

58. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 27 maja - 3 czerwca.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-02-27
Data aktualizacji: 2018-02-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź