Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Otwarcie mieszkania chronionego dla osób z zaburzeniami psychicznymi

17 stycznia przy ul. Zakopiańskiej zostało oddane do użytku mieszkanie chronione dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W wydarzeniu wzięli udział: zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig, dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, przedstawiciele Rady Dzielnicy I i IX oraz podopieczni.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

– W ciągu ostatnich trzech lat liczba mieszkań chronionych wzrosła w Krakowie z 15 w 2015 r. do 22 w roku 2017 – podkreślił zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig.

– Lokal przy ul Zakopiańskiej jest pierwszym z kolejnych pięciu nowych mieszkań, które uruchomimy w 2018 roku. I jest mi niezmiernie miło, że mogę powitać pierwszych lokatorów nowego mieszkania. Bardzo się staraliśmy, żeby to miejsce było przyjemne – odpowiednio urządzone i mam nadzieję, że wszystkim mieszkańcom – docelowo ma tutaj zamieszkać pięć osób – będzie się tutaj żyło miło i wygodnie. Niech pobyt w tym mieszkaniu będzie dobrym początkiem nowego etapu życia – powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig.

 

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

mieszkanie chronione

Mieszkanie chronione w lokalu Gminy Miejskiej Kraków przy ul. Zakopiańskiej będzie funkcjonować w strukturze Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej 55. Przeznaczone jest dla pięciu osób przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. Na terenie Gminy Miejskiej Kraków funkcjonują 22 mieszkania chronione, zapewniające 139 miejsc. Pobyt w mieszkaniu chronionym może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.

 

 

Mieszkanie chronione to forma pomocy, przygotowująca osoby przebywające w nim do prowadzenia samodzielnego życia w środowisku. Realizowana ona jest przy wsparciu specjalistów takich, jak pracownik socjalny, terapeuta, psycholog. Wsparcie obejmuje przede wszystkim: pracę socjalną, poradnictwo specjalistyczne, pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w życiu codziennym, kształtowanie umiejętności gospodarowania czasem wolnym. Osoba korzystająca z tego typu wsparcia zapewnia sobie we własnym zakresie zakup żywności, ubrania i jest zobowiązana do ponoszenia opłaty za pobyt. Opłata ustalana jest po przeprowadzonym wywiadzie środowiskowym i uzależniona od dochodu osoby korzystającej. Planuje się, że w 2018 roku Kraków dysponować będzie zasobem 27 tego typu lokali.

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-17
Data aktualizacji: 2018-01-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź