Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Świąteczny kulturalny rozkład jazdy

Boże Narodzenie to czas spędzany z najbliższymi przy świątecznym stole. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby od pieczenia pierników i smażenia ryby wyrwać się do kina, a kolędy pośpiewać na krakowskim Rynku. Znaleźliśmy dla Was najciekawsze kulturalne wydarzenia, które odbędą się w Krakowie w ten weekend i w święta Bożego Narodzenia.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

„Sztuka za siódemkę” w Arsie trwa! Możecie nadrabiać najciekawsze premiery minionego sezonu i to w bardzo promocyjnych cenach. Od dzisiaj na ekranach zagoszczą przede wszystkim filmy twórców z Europy. Zobaczymy m.in. włoski przebój kinowy, czyli „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, gdzie niewinna gra zmienia zupełnie bieg spotkania grupy długoletnich przyjaciół. Z kolei „Paryż może poczekać” Eleanor Coppoli z Diane Lane i Alekiem Baldwinem w rolach głównych to romans pokazujący przy okazji nie tylko piękno uczuć, ale i francuskich plenerów. Absurdalna komedia Bruno Dumonta „Martwe wody” to surrealistyczna historia i przy okazji źródło czarnego humoru, a w roli głównej Juliette Binoche. Nie martwcie się – w razie czego kino czynne jest również w święta! A szczegóły na stronie Arsu.

Czym świąteczny czas wyróżnia się w Krakowie? Możemy wtedy oglądać pokonkursową wystawę szopek w Muzeum Historycznym Krakowa! Tegoroczny konkurs był wyjątkowy, bo jubileuszowy, odbył się po raz 75. Na wystawie obejrzymy wszystkie szopki, które wzięły udział w tegorocznej rywalizacji. Warto dodać, że twórcami tych wyjątkowych dzieł sztuki są wszyscy – od dzieci po już doświadczonych szopkarzy. Być może właśnie ta różnorodność wyróżnia tę wystawę, możemy oglądać cały przekrój twórczości krakowian. A wiadomo, że tradycje szopkarskie w naszym mieście sięgają XIX wieku! Tym razem wystawę możemy oglądać w Celestacie przy ul. Lubicz do 25 lutego 2018. A MHK w okresie świąt czynne jest w piątek i sobotę, a także w drugi dzień Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie w Krakowie to także tradycyjna „żywa szopka”! Od 24 do 26 grudnia plac przy ul. Franciszkańskiej 4 zamieni się w krakowskie Betlejem. Będzie kolędowanie i tradycyjne jasełka. Ojcowie franciszkanie zapraszają do obejrzenia ruchomej szopki, która będzie dostępna dla zwiedzających w godz. 6.00–19.00.

A jak święta, to i jasełka! Zaprasza na nie Muzeum Historyczne Krakowa w drugi dzień Bożego Narodzenia o godz. 18:00. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików odbędzie się w Celestacie na tle tradycyjnej szopki krakowskiej wykonanej na konkurs przez Annę i Rozalię Malik. Szopka ta została zakupiona przez MHK do zbiorów, a na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory. Podczas przedstawienia nie zabraknie granych i śpiewanych na żywo kolęd i pastorałek. Zapraszamy tych najmłodszych i tych starszych również!

Nie ma świąt bez wspólnego kolędowania! Na zaprasza na nie kościół oo. Pijarów w Boże Narodzenie o godz. 20.30. W tej pięknej scenerii usłyszymy koncert „Kolędy świata”. Posłuchamy takich świątecznych utworów, jak między innymi „Feliz Navidad”, „White Christmas”, „Have Yourself a Merry Little Christmas”, „Jingle Bells” czy „I'll be home for Christmas”. Utwory te zaprezentuje utalentowany Michał Kaczmarek przy akompaniamencie jazzowego bandu. Nie zabranie również najpiękniejszych polskich kolęd, bez których żadne święta nie mogą się obejść. 

Również w Boże Narodzenie, ale w kościele św.św. Piotra i Pawła odbędzie się noworoczny koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Orkiestry Miasta Krakowa. Ze względu na ten niezwykły czas nie zabraknie również śpiewu tradycyjnych pieśni i kolęd bożonarodzeniowych w wykonaniu Ady Bujak-Cyran. W tych pięknych murach zabrzmią również utwory m.in. Vivaldiego, Mozarta czy Bacha. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00.

Targi Bożonarodzeniowe na Rynku Głównym to centrum krakowskich okołoświątecznych wydarzeń. Nie inaczej będzie w ten weekend! W wigilię w samo południe przy pomniku Mickiewicza obejrzymy spektakl „Dziady polskie”. W drugi dzień Bożego Narodzenia, również przy słynnym „Adasiu”, rozpocznie się wspólne kolędowanie, na które zaprasza Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”. Poczujmy wspólnie magię świąt!

W drugi dzień świąt polecamy wybrać się do kina Mikro i połączyć miłość do kina i sztuki. To tam o godz. 16.00 po raz kolejny odbędzie się seans w ramach cyklu „Wystawa na ekranie”. Tym razem będzie to dokument „Dziewczyna z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu”. Po dwóch latach zwiedzania świata „Dziewczyna z perłą” powróciła do galerii Mauritshuis w Hadze, w której właśnie ukończono rozległe prace remontowe. Ogromne kolejki ustawiają się, by choć na moment zerknąć w to tajemnicze oblicze. Dokument poszukuje odpowiedzi na wiele nierozwiązanych zagadek otaczających ten niezwykły obraz i jego tajemniczego twórcę – Vermeera. Ten obraz to już symbol popkultury, w dużej mierze dzięki filmowi pod tym samym tytułem z 2003 roku. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego dzieła sztuki.

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-12-23
Data aktualizacji: 2017-12-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź