Ekologia rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odkryj przyrodę w lesie Witkowickim

Nie masz jeszcze planów na weekend? Chcesz spędzić go w otoczeniu zieleni? Jeśli tak, zabierz swoją rodzinę do lasu Witkowickiego, gdzie w ubiegłym roku została otwarta innowacyjna i jedyna tego typu w Polsce trasa edukacyjna, pozwalająca na odkrywanie skarbów flory i fauny w nowy i zaskakujący sposób. Aby dodatkowo zachęcić najmłodszych do poznawania krakowskiej przyrody, Zarząd Zieleni Miejskiej opracował scenariusze zabaw terenowych dla dzieci w różnym wieku. Są one dostępne na stronie ZZM.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Przypomnijmy, trasa edukacyjna w lesie Witkowickim składa się z sześciu pylonów edukacyjnych, które kryją w sobie ciekawostki dotyczące występujących na tych terenach drzew, płazów, gadów, ssaków, owadów i ptaków. Zaglądając do środka umieszczonych w nich okularów, odkryjemy gatunki występujące na tym terenie. Każdy pylon poświęcony jest osobnej tematyce, a dobór przedstawionych gatunków jest adekwatny do miejsca. Dodatkową zaletą trasy jest jej przystosowanie dla osób niewidomych i niedowidzących. Na każdym ze słupów umieszczono informacje w alfabecie Braille’a, a walor poznawczy wzbogacony został o odciski liści, owadów czy też tropów zwierząt.

Długość trasy to około 1000 m. Dzięki swojemu unikalnemu charakterowi trasa edukacyjna jest atrakcyjna dla odwiedzających przez cały rok, pozwalając na odkrywanie piękna tego lasu o każdej porze roku.

Lokalizacja trasy edukacyjnej: las Witkowicki położony jest w północnej części Krakowa, niedaleko gęsto zaludnionego osiedla Górka Narodowa. Jest to las łęgowy, przez który płynie rzeka Bibiczanka. Główny drzewostan stanowią gatunki: klon, jesion, brzoza, olcha i modrzew. Dodatkową atrakcję lasu są liczne gatunki ptaków, wśród nich dzięcioł zielony, kowalik, a nawet rzadko spotykany zimorodek.

Scenariusze zajęć terenowych są dostępne na stronie internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA MISIEWICZ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-03
Data aktualizacji: 2017-11-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź