Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Straż miejska udostępni parking i zadba o spokój

W weekend oraz dzień Wszystkich Świętych straż miejska szczególnie zadba o bezpieczeństwo osób odwiedzających krakowskie nekropolie. Strażnicy będą przede wszystkim służyć pomocą, a kiedy zajdzie taka potrzeba – skuteczną interwencją w stosunku do osób popełniających wykroczenia. Będą współpracować w tym zakresie z policjantami, pracownikami Zarządu Cmentarzy Komunalnych (współpraca w rejonie cmentarzy) oraz z inspektorami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Tak, jak w poprzednim roku komenda straży miejskiej przy ul. Dobrego Pasterza 116 udostępni bezpłatny parking, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. 

Patrole pojawią się przy największych i najczęściej odwiedzanych cmentarzach w Krakowie (Rakowicki, Podgórski, Batowicki, Grębałowski, na Salwatorze, Pasterniku, przy ulicy Orlej oraz przy ulicy Balickiej).

Straż miejska radzi: 

Korzystanie w najbliższych dniach z transportu publicznego jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą szybko i bezpiecznie dotrzeć do konkretnego cmentarza i równie sprawnie z niego wrócić. Niektóre ulice będą wyłączone z ruchu, będzie też obowiązywał całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju.

Strażnicy przestrzegają przed osobami, które będą chciały wykorzystać nasze roztargnienie i nieuwagę – to kieszonkowcy. Na cmentarz nie powinniśmy zabierać większej sumy pieniędzy oraz cennych przedmiotów.

Nie jedź samochodem „na pamięć”, zwracaj uwagę na znaki drogowe. W rejonach cmentarzy oraz na drogach dojazdowych do nich zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. Pamiętaj, że polecenia osoby kierującej ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych. Parkuj samochód zgodnie z przepisami i tylko w dozwolonych miejscach – możesz nie tylko zablokować inne auto, ale np. tramwaj czy autobus – przez Ciebie setki osób mogą utknąć w korku.

Nie zostawiaj bez nadzoru wartościowych rzeczy. Nie zostawiaj w samochodzie cennych przedmiotów w widocznym miejscu.

Nie spuszczaj wzroku ze swojej pociechy, wystarczy chwila nieuwagi, by zgubiło się Twoje dziecko.

Miej ze sobą coś odblaskowego, wieczorem będziesz widoczny i bezpieczny.

Na cmentarzach będą prowadzone kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków – sprawdź, czy osoby kwestujące mają stosowny identyfikator.

Okres Wszystkich Świętych to czas zadumy – nie pozwól więc, by ktoś zakłócał spokój na cmentarzach – jeżeli zobaczysz coś niepokojącego – poproś o interwencję najbliższy patrol lub dzwoń na numer alarmowy 986.

Strażnicy miejscy zwrócą szczególną uwagę na:

  • bezpieczeństwo na cmentarzach oraz wokół nich,
  • łamanie przepisów ruchu drogowego w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii,
  • handlujących bez wymaganych zezwoleń oraz nielegalnie kwestujących,
  • zakłócanie spokoju i porządku publicznego, zaśmiecanie i zanieczyszczanie,
  • akty wandalizmu, niszczenia mienia,
  • kieszonkowców grasujących w tych dniach na cmentarzach,
  • nietrzeźwych oraz spożywających alkohol,
  • nachalnie żebrzących oraz oczekujących pomocy i wsparcia.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-24
Data aktualizacji: 2017-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź