Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Lubomir Tomaszewski. Rzeźby, obrazy, design” - relacja z wernisażu

6 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Lubomir Tomaszewski. Rzeźby, obrazy, design” prezentującej dorobek twórczy wybitnego polsko-amerykańskiego artysty.

Fot. Fundacja Art and Design Lubomir Tomaszewski
Fundacja Art and Design Lubomir Tomaszewski

ficjalnego otwarcia ekspozycji dokonała Katarzyna Rij – reprezentantka Fundacji Art and Design Lubomir Tomaszewski oraz kurator wystawy. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na szczególną rolę żywiołu ognia w twórczości Lubomira Tomaszewskiego.

Ogień, który towarzyszy artyście „od zawsze” odgrywa istotną rolę w jego dorobku artystycznych. Zarówno w dziedzinie projektowania porcelanowych rzeźb jak i w kreowaniu obrazów ogniem malowanych. W trzech wymiarach również odgrywa swoistą rolę, narzędzia, tematu i symbolu.

Uczestnicy wernisażu zostali zaproszeni na kolejną indywidualną wystawę Lubomira Tomaszewskiego, która odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Brukseli w czerwcu przyszłego roku. Tak też ogień, będzie kluczem do kompozycji ekspozycji.

Podczas otwarcia głos zabrał również Rafał Mierzejewski, twórca filmu dokumentalnego poświęconego Lubomirowi Tomaszewskiemu, który w 2018 roku będzie miał swoją premierę w Stanach Zjednoczonych i Brukseli, właśnie. Reżyser wspomniał o istotnej roli artysty na amerykańskiej scenie artystycznej. Prace Lubomira Tomaszewskiego znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki m.in. rodziny Lawrence Rockefellera oraz byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera.

Goście zaproszeni do gotyckich piwnic, najstarszej części kamienicy „Pod Kruki”, przy skrzypcowym akompaniamencie Krzysztofa Nazarewicza mogli podziwiać około 100 prac powstałych na przestrzeni ponad 60 lat działalności artystycznej twórcy. W tym rzeźby tworzone w duecie z naturą oraz obrazy ogniem i dymem malowane sprowadzone specjalnie na krakowską ekspozycję z amerykańskiej pracowni artysty. Dla miłośników wzornictwa autorstwa Lubomira Tomaszewskiego przygotowana została wyjątkowa kolekcja figurek porcelanowych w czarnym i białym matowym szkliwie, zarówno tych z lat 60. ubiegłego wieku, jak i powstałych dla manufaktury AS Ćmielów po roku 2000.

Wystawę „Lubomir Tomaszewski. Rzeźby, Obrazy, Design” można oglądać w krakowskim MCK do 15 października. A już niebawem w księgarniach ukaże się dwujęzyczny album poświęcony twórczości Lubomira Tomaszewskiego.

wernisa+- 6.09.2017 mck - tomaszewski (17).jpg
Fundacja Art and Design Lubomir Tomaszewski
wernisa+- 6.09.2017 mck - tomaszewski (35).jpg
Fundacja Art and Design Lubomir Tomaszewski
dsc_0106.jpg
Fundacja Art and Design Lubomir Tomaszewski
dsc_0163.jpg
Fundacja Art and Design Lubomir Tomaszewski
wernisa+- 6.09.2017 mck - tomaszewski (17).jpg
wernisa+- 6.09.2017 mck - tomaszewski (35).jpg
dsc_0106.jpg
dsc_0163.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat