Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W trakcie wydawania milionów na zieleń

O tym, jak wykorzystywane są środki na zieleń miejską rozmawiali radni oraz przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Środowiska.

Fot. Katarzyna Maleta-Madejska
Katarzyna Maleta-Madejska

Na 100 mln złotych przeznaczonych w tym roku na zieleń miejską na 8 sierpnia zaangażowane było 80 mln 864 tys. 878 zł.  W tych 100 mln są m.in. 62 zadania inwestycyjne z budżetu miasta o charakterze ogólnomiejskim, wymagające dużych nakładów finansowych. Zadania te dotyczą przede wszystkim rewitalizacji istniejących parków miejskich: Parku Krakowskiego, Parku Bednarskiego, Parku im. Anny i Erazma Jerzmamowskich, Parku Lotników Polskich, Parku Żeromskiego oraz budowa nowych: m.in. Park Linearny Re-Kreacja, Park Stacja-Wisła, Park Reduta Tajemniczy Ogród czy Park w Czyżynach. I tak np. na przebudowę Parku Jerzmanowskich zaplanowano kwotę 750 tys. zł,  z czego zaangażowane są środki w wysokości 249 tys. 699 zł.

Do wykonania jest też 57 zadań inwestycyjnych z budżetu dzielnic – głównie mających na celu rewitalizację skwerów osiedlowych, placów zabaw, nasadzenia nowej roślinności. Coraz częściej dzielnice wskazują na potrzebę utworzenia tzw. parków kieszonkowych na terenach zieleni osiedlowej. Zadaniami inwestycyjnymi dzielnic są m.in.: utworzenie parku kieszonkowego przy al. Focha i ul. Królowej Jadwigi, budowa ogródka jordanowskiego przy pętli Rakowickiej czy Duchacka Strefa Rekreacji i Wypoczynku. Na zieleń przeznaczane są też pieniądze z bieżących środków dzielnicowych. Pożytkowane są one na drobne działania mające na celu poprawę komfortu użytkowania istniejących terenów zielonych, np. dosadzenia drzew, nasadzenia kwiatów, montaż dodatkowych ławek czy koszy na śmieci.

Kilku radnych pytało przedstawicieli ZZM o usychające drzewa przy ul. Lema, w Alei Podróżników Polskich. Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora ZZM uspokajał, że straty w drzewach będą uzupełnione jesienią. Ryzyko związane z nieprzyjęciem się rośliny czy jej obumarciem przerzucone jest na wykonawcę, a gwarancje są egzekwowane.

Radny Michał Drewnicki pytał o rewitalizację Parku Zielony Jar, na który przeznaczonych miało być 3 mln zł. Uzyskał odpowiedź, że nie ma zabezpieczonej całej kwoty na rewitalizację, ale 500 tys. zł zostanie jeszcze w tym roku wydane na prace w którejś części parku.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2017-08-31
Data aktualizacji: 2017-08-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat