Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Będą zmiany w darmowej komunikacji dla uczniów

Od 1 września do 30 czerwca 2018 r., czyli przez cały rok szkolny, uczniowie szkół podstawowych będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Podstawą jest uchwała Rady Miasta Krakowa z 30 marca 2016 r.

Fot. tookapic.com

W związku z wprowadzoną reformą oświaty, dzieci, które uczęszczały w tym roku szkolnym do klas szóstych, w roku szkolnym 2017/2018 pozostaną uczniami szkół podstawowych (w klasach siódmych) i nadal będą uprawnione do bezpłatnych przejazdów.

Rada Miasta Krakowa, podejmując tę uchwałę, nadała od 1 września 2016 roku uprawnienia do bezpłatnych przejazdów Komunikacją Miejską w Krakowie dla:

  • wszystkich dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego – na podstawie oświadczenia rodzica/opiekuna podróżującego z dzieckiem,
  • uczniów krakowskich szkół podstawowych, w okresie roku szkolnego, tj. od 1 września do 30 czerwca – na podstawie ważnej legitymacji szkolnej ucznia szkoły podstawowej zlokalizowanej na terenie Gminy Miejskiej Kraków, wydanej według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw edukacji narodowej.

Uprawnione dzieci mogą bezpłatnie podróżować wszystkimi tramwajami i autobusami Komunikacji Miejskiej w Krakowie na liniach miejskich i aglomeracyjnych w strefie biletowej I (miasto Kraków) i II (Aglomeracja).

Przypominamy, że tak, jak w minionym roku szkolnym 2016/2017, uczniowie pozostałych szkół podstawowych, zlokalizowanych poza granicami Krakowa, nadal są uprawnieni do przejazdów na podstawie biletów ulgowych.

Warto zaznaczyć, że 4 września w czterech miejscach w Krakowie o zasadach, na jakich uczniowie krakowskich szkół podstawowych są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów liniami dziennymi i nocnymi, będą informowali kontrolerzy biletów. Informacje będzie można od nich uzyskać w następujących miejscach od 8.00 do 10.00 i między 15.00 a 17.00:

  • rondo Mogilskie (dolny poziom przystanki tramwajowe, górny poziom autobusowe),
  • pl. Wszystkich Świętych (oba przystanki tramwajowe),
  • Bonarka (przystanek autobusów przy wejściu do centrum handlowego),
  • Korona (w sumie 3 przystanki tramwajowe).

Ponadto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Andrzej Mikołajewski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu polecił przygotować projekt zmiany uchwały taryfowej tak, aby z darmowych przejazdów mogli korzystać także uczniowie pozostający na dwa ostatnie lata w gimnazjach.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-09-01
Data aktualizacji: 2017-09-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź