Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nie musisz kupować książek, żeby się dowiedzieć, na co Kraków wydaje pieniądze

Miejski budżet bliżej mieszkańca – to główne założenie projektu internetowego „Przejrzyste Finanse”, który Gmina Miejska Kraków realizuje wspólnie z firmą SVC Link. Od 1 czerwca działa serwis internetowy, który w przejrzysty i zrozumiały dla każdego obywatela sposób pokazuje, na co rozdzielane są środki publiczne. Obala tym samym wiele nieprawdziwych obiegowych opinii – jak choćby tę, że większość wpływów z podatków konsumowana jest przez administrację.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

– Często nie mamy świadomości, na co i w jakim procencie wydawane są pieniądze z miejskiej kasy. Ten projekt mówi o tym, jak rozdzielane są środki, które miasto zarabia i otrzymuje z dotacji i subwencji. Każdy może sprawdzić, ile pieniędzy idzie np. na oświatę, a ile na transport, zarówno w wymiarze ogólnym, jak i z podatku danego mieszkańca, wystarczy wpisać w wyszukiwarce kwotę wynagrodzenia – powiedział prezydent Jacek Majchrowski podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano nowy portal. – Co ważne, to nie jest program statyczny, tylko żywy projekt, który będzie uaktualniany i rozbudowywany, ponieważ budżet się zmienia – dodał.

– To najnowocześniejsze w Polsce narzędzie do pokazywania tego, jak miasto wydaje pieniądze. Portal jest tak skonstruowany, by przy dużym stopniu szczegółowości pozostał czytelny i zrozumiały dla każdego mieszkańca – mówił Tomasz Gadomski, prezes zarządu SVC Link.

Serwis www.przejrzystefinanse.pl to innowacyjna platforma, która w prosty i zrozumiały sposób prezentuje strukturę budżetu Miasta Kraków oraz odpowiada na pytanie, jak miasto dysponuje naszymi podatkami. Dowiemy się z niej, jak kształtują się dochody i wydatki Krakowa, a także jak wygląda nominalna kwota partycypacji mieszkańca w budżecie. Interaktywny „suwak” dochodów przeliczy wartość wkładu obywatela do budżetu z tytułu odprowadzania podatku PIT  lub CIT w Krakowie. Każdy będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego warto płacić podatki w Krakowie?”.

 

Jedną z zalet serwisu jest fakt, że chętnie posługuje się on infografiką, a – jak wiadomo – dobrze zaprojektowana infografika pomaga zrozumieć trudniejsze zagadnienia. Na stronie znajdziemy więc nowoczesne infografiki obrazujące wysokość finansowego zaangażowania każdego obywatela w ramach poszczególnych kategorii wydatkowych prezentowanych w układzie klasyfikacji budżetowej. Co więcej, strona przewiduje możliwość pobierania informacji zawartych w serwisie w postaci infografiki zapisanej w pliku PDF oraz danych analitycznych w pliku CSV.

Dzięki zaprojektowaniu niepowtarzalnych infografik, wartości liczbowe zawarte w obszernej uchwale budżetowej trafią do szerszego grona odbiorców. Rozwijane poziomy kategorii wydatkowych pozwalają na eksplorację każdego działu wydatków do poziomu rozdziałów, w prosty sposób odzwierciedlając informacje dostępne do tej pory jedynie dla nielicznych mieszkańców.

Istotną częścią portalu jest sekcja inwestycji, gdzie prezentowane są najciekawsze projekty realizowane obecnie w naszym mieście. Każdy obiekt ma krótki opis i galerię zdjęć, uzupełnianą w miarę postępu prac. Zachowując pełną transparentność, przedstawiamy kwoty realizowanych inwestycji wraz z informacją o stopniu wykorzystaniu środków unijnych.

Profil Miasta Kraków został podłączony do mediów społecznościowych, co umożliwia prowadzenie interaktywnej komunikacji w zakresie sposobu dysponowania środkami publicznymi oraz aktualnie prowadzonych w mieście projektów inwestycyjnych.

Koszt projektu to 70 tys. zł – ta kwota obejmuje stworzenie i uruchomienie witryny internetowej, opracowanie graficzne oraz obsługę i utrzymanie strony w 2017 roku.

Wszystkich mieszkańców zapraszamy do odwiedzenia profilu Krakowa w witrynie Przejrzyste Finanse!

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-08-31
Data aktualizacji: 2017-08-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź