Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zadbaj o zieleń i powietrze na pikniku w parku Jordana

W sobotę, 20 maja w parku Jordana odbędzie się rodzinny piknik ekologiczny „Dbam o zieleń i czyste powietrze”. Jest to niepowtarzalna szansa na bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Krakowa z ekspertami, którzy przekażą im cenną dawkę wiedzy z zakresu ekologii. Krakowianie uzyskają informacje o tym, jak chronić zieleń, wymienić ogrzewanie na ekologiczne oraz prawidłowo sortować odpady i dlaczego nasze działania są tak cenne dla naszego otoczenia.

Zaplanowane na sobotę atrakcje skierowane będą szczególnie do rodzin z dziećmi. Najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli uczyć się poprzez zabawę, a ich opiekunowie będą mieli szansę na odwiedzenie stoisk współorganizatorów pikniku, na których zasięgną wszelkich informacji m.in. z zakresu wymiany ogrzewania na proekologiczne oraz obowiązujących przepisów z zakresu wycinki drzew. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o wymianę pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne, jak otrzymać dofinansowanie do poniesionych kosztów kwalifikowanych, a także w jaki sposób ubiegać się o pomoc na dofinansowanie zwiększonych kosztów grzewczych lokalu związanych z trwałą zmianą systemu ogrzewania.

Przypominamy, że złożenie wniosku o dotację na wymianę ogrzewania na proekologiczne jeszcze w tym roku gwarantuje otrzymanie do 80 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w następnych latach dofinansowanie będzie malało (w 2018 do 60 proc.  kosztów kwalifikowanych).

Jednocześnie zarówno mali, jak i duzi będą mogli liczyć na świetną zabawę na powietrzu oraz aktywnie spędzony czas w rodzinnym gronie. W programie między innymi występy dzieci i młodzieży z krakowskich domów kultury, gra miejska „Gram w Zielone Miasto” dla rodzin; gry, zabawy i konkursy dla dzieci; konkurs biegów na czas dla dzieci; wykłady „Flora i fauna Krakowa”; warsztaty jak gospodarować odpadami; warsztaty dla rodziców i dzieci „Pora na pomidora, czyli jadalne zielone balkony”, w trakcie których dzieci i dorośli będą poznawać podstawowe zasady zakładania ogrodu na balkonie i sadzić roślinki w ozdabianych własnoręcznie doniczkach.

Współorganizatorzy zaprezentują rośliny pyłochłonne, w szczególności te, które doskonale nadają się do hodowania w mieszkaniach. Zostanie zwrócona szczególna uwaga na wpływ jakości powietrza na zdrowie i samopoczucie. Mieszkańcy dowiedzą się o smogu typu londyńskiego i o smogu fotochemicznym. Wszyscy posiądą wiedzę, dzięki której lepiej zrozumieją a może też docenią, jak doskonałymi i cennymi tworami są drzewa transportujące wodę i sole mineralne z gleby do najdalej wysuniętych gałęzi.

Podczas pikniku będą rozdawane, za okazaniem bloczka, sadzonki kwiatów domowych takich jak: palma czy skrzydłokwiat oraz sadzonki drzew i krzewów, takich jak: świerk, miłorząb i kwiaty doniczkowe. Bloczki będą otrzymywali uczestnicy gry miejskiej „Gram w Zielone Miasto”, osoby występujące na scenie, a także wszyscy odwiedzający stoiska podczas wydarzenia, którzy wysłuchają informacji na temat prezentowanych działań ekologicznych i/lub wezmą udział w zabawach czy zadaniach przygotowanych przez organizatorów. W sumie na sobotnie spotkanie z mieszkańcami Krakowa przygotowano 4 tys. sadzonek. Kolejna okazja do odbioru sadzonek będzie w niedzielę, gdzie podczas Święta Rodziny na Bulwarze Czerwieńskiego aktywni uczestnicy imprezy będą mogli otrzymać prawie 2 tys. sadzonek.

Program Pikniku Rodzinnego „Dbam o Zieleń i Czyste Powietrze”:

  • godz. 11.00: rozpoczęcie pikniku;
  • godz. 11.00-17.00: promocja działań ekologicznych podejmowanych przez Wydział Kształtowania Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania SA, Zarządu Zieleni Miejskiej, Fundacji Otwarty Plan, Krakowskiego Alarmu Smogowego;
  • godz. 11.00-17.00: występy dzieci i młodzieży z krakowskich klubów i ośrodków kultury;
  • godz. 11.00-14.00 :gra miejska „Gram w Zielone Miasto”;
  • godz. 13.00-14.00: wydarzenia związane z odbywającym się 3. Ekobiegiem „Spalam kalorie – nie odpady”: zakończenie biegu dla dorosłych, rozpoczęcie i zakończenie biegów dla dzieci, rozdanie nagród, dekoracja zwycięzców. Więcej na www.ekobieg.pl;
  • godz. 17.00: zakończenie imprezy.
pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-05-18
Data aktualizacji: 2017-05-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź