Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„W obronie jedzenia” - pokaz specjalny w ramach festiwalu Najedzeni Fest!

Kino Pod Baranami, FILMS for FOOD oraz Najedzeni Fest! w przededniu wiosennej edycji krakowskiego festiwalu kulinarnego zapraszają na pokaz dokumentu „W obronie jedzenia”, zrealizowanego w oparciu o bestsellerową książkę amerykańskiego dziennikarza i działacza społecznego Michaela Pollana.

Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

Michael Pollan to amerykański pisarz, dziennikarz, działacz społeczny i profesor dziennikarstwa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Specjalizuje się w tematyce żywienia i produkcji żywności. Jest autorem kilku bestsellerowych książek o jedzeniu, w tym „W obronie jedzenia. Manifest wszystkożercy”, które znalazło się na liście najbardziej poczytnych książek w USA firmowanych przez The New York Times Magazine.

Autor w swoich licznych wystąpieniach zwraca uwagę na niezdrowy stosunek do zdrowego jedzenia we współczesnej kulturze: zaburzenia odżywiania, zmieniające się trendy i medialny chaos informacyjny wokół dosyć zwyczajnej przecież czynności. Film „W obronie jedzenia” jest wynikiem współpracy Pollana oraz reżysera Michaela Schwartza, którzy wspólnie ruszyli w podróż po świecie, aby dotrzeć do sedna jednego z najprostszych możliwych zagadnień: co tak naprawdę powinniśmy jeść?

Po seansie, Najedzeni Fest! zaprasza na spotkanie z Martą Kubacką i Karolem Pytlewskim z mikropiekarni Pochlebstwo oraz Maćkiem Nawrockim, który będzie reprezentował Śledzie z Bornholmu. Będzie można również skosztować śledzi i chleba przy lampce wina, którą poda lutomski.wino.

FILMS for FOOD to inicjatywa, która łączy świat sztuki filmowej z kulinariami. Udostępnia polskiej publiczności najlepsze filmy dokumentalne o tematyce związanej z jedzeniem. Filmy pokazywane w cyklu FILMS for FOOD z jednej strony wpisują się w bardzo w ostatnich latach popularny trend zainteresowania kulinariami, z drugiej - pełnią funkcję edukacyjną ukazując jedzenie jako istotny element kultury i lokalnej tożsamości oraz nośnik zmian społecznych, politycznych, ekonomicznych czy kulturowych. Pokazom filmowym towarzyszą spotkania z ekspertami, dziennikarzami, producentami żywności i kucharzami. Projekcje i dyskusje uzupełniają wydarzenia specjalne: degustacje, pokazy kulinarne, warsztaty itp.

Najedzeni Fest! to organizowany od 2013 roku krakowski festiwal kulinarny, który prezentuje najciekawsze inicjatywy kulinarne, restauracje i bary, warte uwagi sklepy internetowe, kucharzy prowadzących warsztaty gotowania, blogerów i smakowite wydawnictwa. Najbliższa edycja - Na cyku: 9 kwietnia, Hotel Forum, od 11.00 do 18.00.

 

O FILMIE:

W OBRONIE JEDZENIA | IN DEFENSE OF FOOD

reż. Michael Schwartz, USA/Francja/Tanzania 2015, 117’

Niemal codziennie w mediach pojawiają się nowe nagłówki na temat jedzenia. Jedz więcej błonnika. Pij mniej mleka. Jajka szkodzą. Jajka są dla Ciebie dobre. Nic dziwnego, że większość ludzi sama nie wie co ma myśleć. W obronie jedzenia zaczyna się od zbadania tego co właściwie jedzą dziś Amerykanie, z czego składa się Zachodnia Dieta - pełna mięsa, białej mąki, cukru i olejów roślinnych. Jest tania, wygodna i pełna polepszaczy smaku. Reżyser filmu wspólnie z dziennikarzem Michaelem Pollanem wyruszają w podróż, która ma pozwolić im odpowiedzieć na pytanie co właściwie powinniśmy jeść. Na swojej drodze spotkają przedstawicieli różnych kultur oraz tradycji żywieniowych – co pomogło nie tylko odpowiedzieć na to pytanie, ale też sformułować kilka prostych zasad opartych na zdrowym rozsądku, których przestrzeganie sprawia, że jedzenie staje się źródłem zdrowia, siły i po prostu codziennej przyjemności.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-09
Data aktualizacji: 2017-04-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź