Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Posadź drzewo w Parku Krakowian

Urodziło Ci się dziecko? Chcesz upamiętnić ten moment tradycyjnym posadzeniem drzewa? Teraz, dzięki akcji organizowanej przez Zarząd Zieleni Miejskiej, będzie to bardzo proste! W naszym mieście powstanie sześć Parków Krakowian, gdzie mieszkańcy będą mogli bezpłatnie sadzić drzewa z okazji narodzin potomka. Pierwsze nasadzenia około 200-300 drzew zaplanowano na 27 maja, a w sobotę, 1 kwietnia uruchomiony został specjalny formularz dla rodziców do zapisów.

Fot. Tomasz Stankiewicz

– Bardzo cieszymy się, że mamy okazję do realizowania kolejnego marzenia krakowian, którzy często zwracali nam uwagę, że chcieliby w jakiś sposób upamiętnić narodziny swojego dziecka, a jednocześnie uczestniczyć w zazielenianiu naszego miasta. Dzięki Parkom Krakowian łączymy jedno z drugim i mamy nadzieję, że zainteresowanie mieszkańców tą inicjatywą będzie jak największe – mówi dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Celem akcji sadzenia drzew pod nazwą Park Krakowian jest stworzenie parków o szczególnym znaczeniu sentymentalnym, w których każdy mieszkaniec będzie mógł posadzić drzewo upamiętniające wyjątkowy moment w życiu, jakim są narodziny dziecka. Możliwe będzie również wykonanie specjalnej tabliczki pamiątkowej, której utrzymaniem będzie zajmował się Zarząd Zieleni Miejskiej.

Parki Krakowian to także kolejne zielone miejsca, w których krakowskie rodziny będą mogły wspólnie spędzać czas. – Chcemy, żeby mieszkańcy mieli możliwość pielęgnowania posadzonych przez siebie drzew i przychodząc tam z dziećmi, pokazywali im coś wyjątkowego, zaszczepiając tym samym dbałość o to szczególne dla nich miejsce – podkreśla dyrektor ZZM.

Początek inicjatywy zaplanowano na 27 maja. – To wyjątkowa data, pomiędzy dniem matki a dniem dziecka, liczymy więc, że ojcowie zrobią swoim żonom i dzieciom miły prezent w postaci drzewa – mówi Agata Bloswick, pomysłodawczyni akcji z grupy ADaSie.

Akcja jest całkowicie bezpłatna, a sadzonki drzew oraz pamiątkowe tabliczki zapewnia Zarząd Zieleni Miejskiej. – Wybraliśmy tylko gatunki rodzime i naturalne, które mają największą szansę, aby zdrowo rosnąć przez wiele lat – podkreśla Piotr Kempf. Jak dodaje, dla każdego dziecka można posadzić tylko jedno drzewo.

Nasadzenia będą organizowane cyklicznie, dwa razy w roku – na wiosnę oraz jesień i będą realizowane według projektu nasadzeń wykonanego przez Miejskiego Architekta Krajobrazu. – Nie ma więc możliwości, aby mieszkańcy mogli posadzić drzewa we własnym zakresie. Wynika to z tego, że chcemy mieć pewność, że drzewa się przyjmą i będą miały jak najlepsze warunki do wzrostu – zaznacza Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM.

Zarząd Zieleni Miejskiej wyznaczył sześć lokalizacji, w których mieszkańcy będą mogli posadzić drzewa dla swoich dzieci. – Zaczynamy od nasadzeń przy ul. Księcia Józefa, a systematycznie będziemy uruchamiać także lokalizacje przy ul. Markowskiego, ul. Ptaszyckiego, ul. Falistej, ul. Puszkarskiej, ul. Węgrzeckiej – wylicza dyrektor ZZM. – Mamy nadzieję, że mieszkańcy przekonają się do tego pomysłu i w przyszłości, w tych parkach będziemy organizować rodzinne imprezy – dodaje radna Anna Szybist.    

Chęć udziału w akcji mieszkańcy mogą zgłaszać za pomocą formularza na stronie ZZM. Zostanie on uruchomiony 1 kwietnia. Zgłoszenia mogą dotyczyć dzieci poniżej 18. roku życia.

O uczestnictwie w inicjatywie decyduje kolejność zgłoszeń. Krakowianie, którym nie uda się zakwalifikować do pierwszego etapu akcji, zostaną przesunięci do kolejnego etapu, zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Informacje o terminach sadzenia będą wysyłane do uczestników za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz znajdą się na stronie www.zzm.krakow.pl. Na stronie ZZM jest również dostępny regulamin akcji ze szczegółowymi informacjami.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zobowiązuje się do utrzymania i ewentualnej wymiany sadzonek w przypadku ich obumarcia w pierwszym roku od posadzenia.

Prezentacja [PDF]

 

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-03
Data aktualizacji: 2017-04-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź