Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe stacje monitorujące jakość powietrza

Od 1 stycznia 2017 roku będziemy mogli śledzić w internecie poziomy stężeń szkodliwych substancji występujących w powietrzu z nowych stacji pomiarowych, zlokalizowanych przy ul. Telimeny (Prokocim) i ul. Jaskrowej (Nowa Huta) w Krakowie.

Fot. Tomasz Róg

Zakupione urządzenia przyczynią się do lepszej kontroli jakości krakowskiego powietrza i zostaną włączone do „Programu państwowego monitoringu środowiska województwa małopolskiego na lata 2016–2020”. Co ważne, od nowego roku w naszym mieście będzie funkcjonowało już 8 stacji monitorujących powietrze.

– Dogęszczenie aktualnej siatki stacji pomiarowych jest niezbędne dla uzyskania informacji o przestrzennym zróżnicowaniu stężeń na całym obszarze Krakowa i bieżącym stanie powietrza – powiedział Witold Śmiałek, doradca Prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Nowe lokalizacje wybrano we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie, po szczegółowej analizie ich rozmieszczenia.

– Nowe lokalizacje wybrano takie, z których nie posiadamy informacji o aktualnych stężeniach substancji w powietrzu. Jedną ze stacji planowano uruchomić w Prokocimiu lub na Ruczaju, ze względu na duże skupiska ludzi w tych rejonach. Stacja ostatecznie powstanie przy ul. Telimeny, bo teren przy Czerwonych Makach nie spełnił wymogów lokalizacyjnych Państwowego Monitoringu Środowiska dla stacji typu tła miejskiego – dodał Witold Śmiałek.

Druga stacja zlokalizowana zostanie przy ul. Jaskrowej ze względu na bliskość kombinatu i możliwość lepszej kontroli występujących tam stężeń zanieczyszczeń pochodzących z emisji przemysłowej. Koszt zakupu obu stacji to 639 280,20 zł brutto.

Przypomnijmy, że obecnie w Krakowie działa 6 stacji pomiarowych przy:

  1. al. Krasińskiego,
  2. ul. Dietla,
  3. ul. Bujaka,
  4. ul. Złoty Róg,
  5. ul. Bulwarowa,
  6. os. Piastów.

 

pokaż metkę
Autor: ANNA WAWRUCH
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-16
Data aktualizacji: 2016-12-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź