Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Co z gazetkami dzielnicowymi?

Według statutu dzielnic każda z nich ma prawo drukować swe biuletyny informacyjne i odpowiada za treści w nim publikowane. W ostatnim czasie pojawiło się wiele wątpliwości, co do kształtu gazet dzielnicowych. Radni z Komisji Dialogu Obywatelskiego przyjrzeli się temu tematowi.

Fot. krakow.pl
krakow.pl

W proponowanym projekcie Statutu Gazetek Dzielnicowych czytamy: „celem wydawania gazetek dzielnicowych jest przede wszystkim zapoznawanie mieszkańców z planowanymi i realizowanymi zadaniami Dzielnicy, informowanie o bieżącej działalności organów Dzielnicy, a także o realizacji zadań i programów miejskich na terenie Dzielnicy oraz o innych ważnych wydarzeniach o znaczeniu lokalnym.” Obecnie zasady wydawania gazet dzielnicowych określone są w statutach każdej z dzielnic. Są tam informacje na temat cyklu wydawania oraz finansowania. Wydawcą gazetek dzielnicowych jest Urząd Miasta Krakowa. Dodatkowy Statut Gazetek Dzielnicowych określiłby zaś, kto pełni rolę redaktora naczelnego gazetki dzielnicowej. A tę funkcję sprawowałby przewodniczący rady i zarządu dzielnicy, w której gazetka jest wydawana. To na nim także spoczywałaby odpowiedzialność za treść oraz poprawność przygotowywanych materiałów prasowych, a także dbanie o ich obiektywny i apolityczny charakter, jak również redaktor naczelny odpowiadałby za przekazanie materiału do druku. Komisja zajęła się tym tematem po wielu kontrowersjach, które wywołała sprawa gazetek w dzielnicach X i XIV.

– Niestety przeglądając te publikacje ma się wrażenie, że są niespójne. Niektóre dzielnice zajmują się sprawami ważnymi dla mieszkańców i o tym piszą, inne zaś biuletyny są tylko areną polityczną dla przewodniczących dzielnic, dlatego sugerowałabym opracowanie pewnego kodeksu dobrych praktyk, jak powinny być prowadzone te gazety – powiedziała radna Małgorzata Jantos. Statut wyraźnie określa, iż „wszelkie informacje oraz materiały zamieszczane w gazetkach winny w sposób rzetelny, obiektywny i zgodny z prawdą przedstawiać publikowane zagadnienia.” Przewodniczący Komisji Dialogu, Dominik Jaśkowiec zapowiedział, że radni jeszcze przyjrzą się dokładnie wszelkim sugerowanym zmianom i będą na ten temat rozmawiać z przewodniczącymi dzielnic.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat