Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszył festiwal Etiuda&Anima

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima jest najstarszym w Polsce festiwalem filmowym konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Festiwal rozpoczął się we wtorek i potrwa do niedzieli 27 listopada. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.

Fot. mat.prasowe
mat.prasowe

Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima.

Zainteresowanie tegoroczną edycją festiwalu jest ogromne. - Z roku na rok twórcy animacji zgłaszają do konkursu ANIMA coraz więcej filmów: w tym roku otrzymaliśmy 1126 zgłoszeń, z których komisja kwalifikacyjna w pocie czoła wyłoniła 68 tytułów z 30 krajów świata. Wielką radością było odkrycie, że spośród wybranych filmów prawie połowa, bo 30, to filmy studenckie. Oznacza to, że młode pokolenie z dużym sukcesem staje w szranki z profesjonalnymi animatorami – zaznaczają organizatorzy.

Tegoroczny program festiwalu jest niezwykle bogaty. Jednym z gości będzie Signe Baumane, łotewska artystka pracująca obecnie w Nowym Jorku. W swojej twórczości porusza tematy cielesności oraz najnowszej historii Europy Wschodniej. Znakomicie łączy tradycyjną animację rysunkową z nieskrępowaną wyobraźnią oraz kontrowersyjnymi tematami. Baumane wraca do Krakowa z najnowszym filmem  "Kamienie w moich kieszeniach". Podczas 23. edycji "E&A" w tajniki swojego warsztatu wprowadzą także: Georges Schwizgebel ze Szwajcarii  i Andreas Hykade z Niemiec – cenieni i wielokrotnie nagradzani artyści animacji.

Głównym miejscem, w którym odbywa się festiwal jest Małopolski Ogród Sztuki. To tutaj będzie można uczestniczyć w licznych pokazach filmowych. Warsztaty odbywać się będą w różnych miejscach w mieście, m.in. w kinie Kijów.Centrum.

Pełny program Festiwalu Etiuda&Anima oraz wydarzeń towarzyszących dostępny jest na stronie www.etiudaandanima.com

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat