Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Już wkrótce Kraków w świątecznej odsłonie

Zygzakowate, ostro nacinane jodełki przeobrażające się w ciągi trójkątów, rombów i trapezów oraz kryształowe struktury – m.in. takie motywy ornamentalne pojawią się na tegorocznych dekoracjach świątecznych, które już wkrótce przyozdobią nasze miasto. Wszystkie ornamenty będą nawiązywały do wzorów wywodzących się z oryginalnego stylu polskiego Art Deco. Możemy spodziewać się więc wielu inspiracji z polskiej sztuki ludowej.

Motywy ornamentalne w stylu Art Deco pojawią się zarówno w formie ozdób trzech choinek na Rynku Głównym, Placu Wszystkich Świętych i Placu Centralnym, ale również w formie przestrzennej – dużych trzymetrowych baniek. 

Oryginalna dekoracja świąteczna zaprojektowana dla Krakowa, nawiązująca do sztuki ludowej i twórczości artystów związanych z „Warsztatami Krakowskimi” (stowarzyszenia artystów i rzemieślników działających na początku XX wieku przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie) takich jak: Zofia Stryjeńska, Józef Czajkowski, Karol Stryjeński, Wojciech Jastrzębowski czy Kazimierz Młodzianowski, będzie widoczna również na słupach oświetleniowych, drzewach i girlandach nad ulicami.

Specjalna świąteczna animacja będzie wyświetlana na fasadzie Wieży Ratuszowej oraz na Rondzie Mogilskim. Iluminacja zostanie również zamontowana na najważniejszych krakowskich mostach i estakadach. Podświetlone zostaną mosty Zwierzyniecki, Dębnicki, Grunwaldzki, Piłsudskiego, Powstańców Śląskich, a także estakada na al. 29 Listopada.

W uzupełnieniu dekoracji w przestrzeni miejskiej pojawią się szopki Krakowskie. Będzie można je zobaczyć w pięciu lokalizacjach: na Placu Szczepańskim i Placu Marii Magdaleny, na Plantach Krakowskich przy Barbakanie i przy Filharmonii Krakowskiej oraz przy ul. Powiśle 11. W ten sposób tegoroczna dekoracja połączy motywy świąteczne, krakowskie i regionalne.

 

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-11-22
Data aktualizacji: 2016-11-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat