Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy już wyniki konkursu ZZM na zagospodarowanie Zarzecza

Wiemy już, jak zostanie zagospodarowany teren po pomniku Koniewa przy ul. Zarzecze. 15 września Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił wyniki konkursu na koncepcję dla tego obszaru, w którym łącza pula nagród wynosiła 40 tys. zł. I miejsce zajął zespół projektowy w składzie: Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak, Maciej Siuda Pracownia Projektowa.

Fot. ZZM
ZZM

Przypomnijmy, prace do konkursu można było składać do 31 sierpnia. Jego celem było uzyskanie najlepszej koncepcji zagospodarowania terenu położonego w pasie Parku Młynówka Królewska po byłym pomniku Koniewa u zbiegu ulic Armii Krajowej i Zarzecze, zmierzające do kompleksowej realizacji zapisów planu miejscowego obszaru „Młynówka Królewska-Filtrowa”. O podjęcie takich działań apelowali krakowianie, przede wszystkim ze względu na specyfikę miejsca, znajdującego się w pasie Parku Młynówka Królewska.

Wyniki konkursu poznaliśmy 15 września. Wyróżniono cztery prace spośród siedmiu nadesłanych. I miejsce i nagrodę w wysokości 20 000 zł przyznano zespołowi w składzie: Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak, Maciej Siuda Pracownia Projektowa (projekt na zdj. powyżej). Jak uzasadnili to jurorzy: „Pierwsza nagroda została przyznana ze względu na trafność i atrakcyjność rozwiązań oraz otwartość kompozycji i rozwiązań funkcjonalnych. Projekt zawiera wszystkie wymagane w regulaminie przez organizatora elementy, uwzględniono komunikację miejsca z otoczeniem oraz harmonijnie ukształtowano przestrzeń przyszłego otwartego placu. Zaprojektowany teren pozwala na organizację wydarzeń kulturalnych, m.in. targów śniadaniowych czy imprez wynikających z działalności zlokalizowanej w pobliżu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Dodatkowo autorzy przewidzieli przestrzeń na montaż tymczasowej sceny lub wiaty. Cokół po pomniku Koniewa zaadaptowano na punkt widokowy pozwalający na podziwianie otoczenia i terenu Parku Młynówki Królewskiej. Doceniono też  etapowanie realizacji inwestycji uwzględniające planowaną przebudowę ul. Armii Krajowej oraz autorskie podejście do tematu elementów małej architektury.”

Przyznano również dwie równorzędne II nagrody w wysokości 7 500 zł dla zespołów: Jacek Janus i Joanna Kowalczyk, a także Iwona Zielińska, Paulina Bandura, Magdalena Filipiak, Grzegorz Kochanowski. Nie przyznano III nagrody, za to przyznano wyróżnienie o wartości 5 000 zł dla zespołu w składzie: Natalia Zborowska, Ilona Fiołek, Dariusz Kowal.

Więcej informacji na stronie ZZM.

 

 

 

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat