Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności

Od „mocnego” uderzenia, czyli symbolicznego burzenia starego komina w Elektrociepłowni w Łęgu rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności. Konstrukcja, której faktyczna rozbiórka rozpocznie się w październiku, zniknie z pejzażu Krakowa ostatecznie w maju 2017 roku.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W październiku na kominie zostaną zbudowane dwie platformy - jedna zamontowana wewnątrz, a druga wokół szczytu budowli - które będą opuszczane wraz z postępem rozbiórki. Sam trzon komina będzie rozbierany od połowy grudnia. Minikoparka umieszczona na wewnętrznej platformie będzie warstwami cięła żelbeton i zrzucała go do wewnątrz budowli. Na dole gruz, łącznie około 7 tys. ton, będzie wygarniany i wywożony ciężarówkami do utylizacji. Ostatnie 25 metrów będzie burzone już z poziomu ziemi. Całość powinna zniknąć w maju 2017 roku. Tak w skróci wyglądać będzie skomplikowana operacja wyburzania jednego ze starych kominów krakowskiej elektrociepłowni, wybudowanych jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia.

Rozbiórka komina stała się możliwa dzięki wybudowanym przez EDF Polska w ostatnich latach proekologicznym instalacjom odsiarczania i odazotowania spalin, w ramach których postawiono nowy 120-metrowy komin. Zrealizowane za sumę ponad 650 mln zł projekty pozwoliły na pięciokrotną redukcję emisji siarki i pyłów. Dodatkowo instalacja odazotowania zmniejszy emisję tlenków azotu 3-krotnie.

– Wyburzanie starego komina to nie tylko wypadkowa zobowiązań wynikających z pozwolenia na budowę na nowe instalacje w elektrociepłowni. To także element szerszej współpracy Miasto – EDF Polska w ramach porozumienia na rzecz poprawy jakości powietrza – podkreśla Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa. Warto wiedzieć, że dzięki prowadzonej przez  zakład modernizacji, spełnia on najbardziej rygorystyczne normy unijne wynikające z dyrektywy IED.

Symboliczne burzenie komina krakowskiej elektrociepłowni zainaugurowało obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności. Hasło tegorocznej kampanii to „Zrównoważony Transport. Silna gospodarka. Akcja ma za zadanie zachęcić ludzi do przeanalizowania kosztów transportu, jakie ponoszą oni sami oraz całe społeczeństwo. Kampania ma pomóc mieszkańcom w wyborze najbardziej opłacalnej formy dojazdu do pracy, szkoły, na zakupy – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym.


W sobotę, 17 września od godz. 9:00 do godz. 15:00 wszyscy chętni mogli odwiedzić krakowską elektrociepłownię w ramach „Drzwi Otwartych”. We wtorek, 20 września pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przekażą uczniom krakowskich szkół rowery miejskie z systemu KMK Bike.

Między 19 a 22 września od 11.00-17.00 po Krakowie będzie jeździł Eko-Tramwaj. - Tramwaj będzie kursował po Krakowie w ramach akcji „Tak! Dla czystego powietrza”.  Przejazd będzie bezpłatny, a wewnątrz dla mieszkańców zostaną zorganizowane konkursy z nagrodami, dotyczące poprawy powietrza i transportu miejskiego w Krakowie, udzielane będą informacje na temat Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) i Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) oraz zasad wymiany pieców węglowych na ogrzewanie proekologiczne - zaznacza Jan Urbańczyk, Zastępca Dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Po 22 września tramwaj ten, już jako kursowy, będzie jeździł na różnych liniach tramwajowych przez 6 miesięcy. Więcej o akcji „Tak! Dla czystego powietrza” przeczytasz tutaj

Dodatkowo, od 16 do 22 września, zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu na wybranych odcinkach krakowskich ulic. Wszystko w ramach pilotażu, zakładającego rozwiązania sprzyjające pieszym. Zmiany będą dotyczyć m.in. dzielnicy Kazimierz. Plac Nowy i ulice do niego dochodzące będą objęte zakazem wjazdu dla samochodów (na normalnych zasadach wjadą tylko mieszkańcy i dostawcy). Drugim obszarem jest ul. Podzamcze.

Warto zaznaczyć, że podczas trwania ETZM – przez cały tydzień – przeprowadzane będą także kontrole emisji spalin w pojazdach, uczestniczących w ruchu drogowym na terenie Krakowa.

Na zakończenie ETZM – 22 września Kraków po raz 15. weźmie udział w Europejskim Dniu bez Samochodu. Nasze miasto, idąc śladem innych metropolii uczestniczących w kampanii, będzie zachęcać w tych dniach do wybierania i promowania środków zrównoważonego transportu oraz zaprosi mieszkańców do wypróbowania alternatywnych dla samochodu środków przemieszczania się. Tego dnia będzie można jeździć środkami komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej na podstawie dowodu rejestracyjnego.

Zobacz również:

 

Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
Burzenie komina na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności
pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-09-16
Data aktualizacji: 2016-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat