Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pomoc uzależnionym

Jakie są systemy wsparcia osoby uzależnionej od alkoholu? Jaki wpływ na wyjście z nałogu mają domy pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu? Jak wygląda i na czym polega terapia psychologiczna? Na te i inne zagadnienia, szukano odpowiedzi podczas konferencji pt. „Proces zdrowienia w uzależnieniu - dom pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu”. Było to także wyjątkowe posiedzenie Komisji Praworządności.

Inicjatorami konferencji naukowo-szkoleniowej byli Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, Dom Pomocy Społecznej w Krakowie, ul. Rozrywki 1oraz Zakład Psychologii Lekarskiej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W konferencji wzięli również udział radni z Komisji Praworządności, a przewodniczący Rady Miasta Krakowa, objął ją swym patronatem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni uczeni, specjaliści psychologii klinicznej i psychoterapii m.in.: prof. dr hab. Józef Krzysztof Gierowski, dr hab. Barbara Bętkowska-Korpała czy dr Jacek Prusak.

Najważniejszymi z poruszanych kwestii było omówienie programu i systemu wsparcia osoby uzależnionej od alkoholu (mieszkańca Domu Pomocy Społecznej) w celu wzmocnienia działań terapeutyczno-rehabilitacyjnych, a także pomocy psychologicznej. Dom Pomocy Społecznej dla osób uzależnionych w Krakowie powstał w 2012 roku. Jest to jedyny w Polsce samodzielny specjalistyczny DPS o takim profilu. W DPS realizowany jest Program Readaptacyjny, czyli mający na celu wdrażanie działań terapeutycznych i poprawiających funkcjonowanie psychospołeczne mieszkańców. Podstawowym zadaniem jest redukcja problemów zdrowotnych i społecznych związanych z uzależnieniem. Dom jest jednostką pomocy społecznej przeznaczoną dla 60 osób dorosłych obojga płci.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-09-06
Data aktualizacji: 2016-09-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź