Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wyróżnienia dla dziennikarzy wręczone! [FOTO]

We wtorek w samo południe odbyła się uroczystość wręczenia nagrody dziennikarzy Złote Gruszki. To wyróżnienia przyznawane przez środowisko dziennikarskie zrzeszone w Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP w Krakowie. Laureatami w tym roku zostali: Mateusz Kudła, redaktor TVN 24, który został uhonorowany Zieloną Gruszką, Jan Zych z miesięcznika „Kraków” – laureat złotego wyróżnienia oraz Mieczysław Czuma, który otrzymał Honorową Złotą Gruszkę. Nagrody wręczył Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia państwowe dla środowiska dziennikarzy. Złote i Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali:

• Irena Krzywonos Wawrykiewicz – Złoty Krzyż Zasługi

• Bronisława Kufel Włodek – Złoty Krzyż Zasługi

• Ireneusz Michał Hyra – Srebrny Krzyż Zasługi

• Michał Kaszowski – Srebrny Krzyż Zasługi

• Leszek Marmon – Srebrny Krzyż Zasługi

• Krzysztof Ryba – Srebrny Krzyż Zasługi

• Krzysztof Szpetkowski – Srebrny Krzyż Zasługi

• Piotr Wasilewski – Srebrny Krzyż Zasługi

Nagroda "Złotej Gruszki" to forma szczególnego wyróżnienia dziennikarzy prasy, radia i telewizji z terenu Polski południowej. Jest przyznawana corocznie w okolicach rocznicy ukazania się pierwszej polskiej gazety "Merkuriusz Polski" wydawanej w Krakowie. Nagrodę tę przyznaje każdorazowo Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie za szczególne osiągnięcia dziennikarskie mające walor odkrywczości i świeżości, bezkompromisowego spojrzenia na aktualne problemy polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturalne ujmowane w formie warsztatowo nienagannej.

Przez tę nagrodę Jury wyróżnia autorów przedstawiających swoimi publikacjami świadome dążenie do twórczej ingerencji w istniejącą rzeczywistość i chęć do nie konformistycznego oświetlania przedstawionych zjawisk, wydarzeń i procesów społecznych, zachodzących w naszym kraju.

OTO FOTOkronika Miasta Krakowa

gruszka

Nagroda ma za zadanie podkreślenie niezbędnej spójności między nagradzanymi publikacjami a postawą etyczno-moralną autora akceptowaną przez środowisko dziennikarskie.

Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 23 kwietnia każdego roku kolegia redakcyjne, organizacje społeczne, bądź sami zainteresowani.

Kwalifikacji i opiniowania kandydatów dokonuje komisja powołana doraźnie przez Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Zarząd zwykłą większością głosów. Laureat otrzymuje piękną statuetkę odlanej w brązie gruszki z imienną inskrypcją oraz specjalny dyplom.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat