Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nie tylko statystyka

Radni z Komisji Praworządności gościli u strażników miejskich na os. Centrum C9. Zapoznali się ze sprawozdaniem strażników z działań w 2015 r.

Fot. krakow.pl
krakow.pl

Straż miejska świętuje w tym roku 25-lecie istnienia. Jest to okazja to podsumowania i porównań. Na początku działalności strażnicy przyjmowali 24 zgłoszeń dziennie. Dziś jest ich nawet 240. W 2015 roku strażnicy miejscy zanotowali 16591 wykroczeń związanych ze spożywaniem alkoholu, 3966 osób zostało przewiezionych do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Strażnicy założyli w 2015 r. 9429 blokad, odholowali 778 samochodów, zanotowali 237 przypadków tamowania ruchu (głównie na ul. Długiej). Ogółem podjęli 55293 interwencji dotyczących bezpieczeństwa i porządku w komunikacji. Usunęli 1101 graffiti, 644 razy doprowadzili do usunięcia pojazdów nieużytkowanych. 1583 razy doprowadzili do uprzątnięcia terenu (wysypiska śmieci, zanieczyszczone działki), zanotowali też 389 wykroczeń związanych z nielegalnym rozwieszaniem plakatów i ulotek. Wykonali 7577 kontroli nieruchomości pod kątem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz 2549 kontrole spalania odpadów, podczas których ujawnili 395 nieprawidłowości. Praca strażników miejskich to nie tylko interwencje, ale również profilaktyka oraz praca z dziećmi i młodzieżą. W ubiegłym roku strażnicy odbyli 3463 spotkań w szkołach i przedszkolach, zorganizowali 113 konkursów i festynów. 2660 widzów zobaczyło przedstawienie profilaktyczne, którego autorem jest jeden ze strażników miejskich. W krakowskiej straży pracuje 488 osób, w tym 418 strażników mundurowych (361 panów i 127 pań). – W najbliższych latach chcemy się skupić na wzroście efektywności – mówił w trakcie posiedzenia komisji Adam Młot, Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Radni dyskutowali też o projekcie uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie podniesienia poziomu znajomości zasad zachowania się w czasie zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Radny Krzysztof Durek zaproponował, by Komisja przygotowała poprawkę do projektu uchwały, która mówiłaby o położeniu nacisku na egzekucję stosownych ustaw i zarządzeń, gdyż wprowadzają one obowiązek edukacji o bezpieczeństwie. Komisja wydała pozytywną opinię temu projektowi uchwały i przygotuje projekt poprawki.

Radni poprzez aklamację do prac w kapitule nagrody „Bezpieczny Kraków 2015” delegowali radnego Kazimierza Chrzanowskiego.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat