Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków chce zmian w prawie [FOTO i WIDEO]

Propozycję zmian ponad 300 przepisów prawnych przedstawili krakowscy samorządowcy na spotkaniu z parlamentarzystami z terenu Małopolski. – Liczymy, że posłowie i senatorowie z naszego regionu będą rzecznikami Krakowa w Warszawie – komentował Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski po poniedziałkowym spotkaniu.

Inwestycje transportowe, walka ze smogiem, zmiany w edukacji, zagrożenie przeciwpowodziowe. To główne dziedziny, które zostały poruszone podczas spotkania małopolskich parlamentarzystów z władzami Miasta, które odbyło się w poniedziałek, 8 lutego w Magistracie.

Wśród ważnych dla Krakowa projektów inwestycyjnych, na wsparcie których liczy nasze miasto są m.in. budowa IV obwodnicy Krakowa, odcinka północnego i wschodniego, III obwodnicy (tras Zwierzynieckiej, Pychowickiej i Łagiewnickiej wraz z linią tramwajową), połączenia drogowego z lotniskiem w Balicach (Trasa Balicka) oraz rozbudowa systemu transportu publicznego wraz z metrem.

Miasto zabiega też o kolejne zmiany w prawie, które pozwolą samorządom na jeszcze skuteczniejszą walkę o czyste powietrze. Chodzi tu m.in. o możliwość wyznaczania stref bez emisji komunikacyjnej.

Podczas spotkania poruszono też kwestię zmian w aktach prawnych dotyczących systemu oświaty. Omówiono kwestie wpływu proponowanej przez rząd reformy na finansowanie oświaty przez gminy i problem miejsc dla trzylatków w przedszkolach samorządowych.

Zdaniem krakowskich władz, zmiany powinny też dotyczyć ustaw związanych z ochroną przeciwpowodziową czy planowaniem przestrzennym tak, by prawo krajowe wspierało działania na rzecz ochrony ładu przestrzennego. Urzędnicy przedstawili też propozycje zmian prawnych, które ułatwiłyby walkę z aktami wandalizmu – nielegalnym graffiti.

- Wsparcie ze strony reprezentantów władz centralnych jest jednym z istotnych czynników, od których zależy rozwój gminy i poziom życia jej mieszkańców. Mam nadzieje, że posłowie i senatorowie z naszego regionu będą aktywnymi ambasadorami Krakowa.  Przedstawione przez nas propozycje odnoszą się do całokształtu działalności Miasta. Deklaruję gotowość współpracy, aby wprowadzane zmiany mogły jak najlepiej służyć mieszkańcom – komentował Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

List prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz materiał dotyczący zmian prawnych proponowanych przez Kraków [pdf]

 

GALERIA:

prezydent, parlamentarzyści

 

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Data publikacji: 2016-02-08
Data aktualizacji: 2016-02-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź