Komunikat archiwalny

Goście z Chin ze sportową wizytą w Krakowie [FOTO]

Od wtorku (8 grudnia) Kraków gości przedstawicieli Lokalnego Komitetu Organizacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, którzy przyjechali do naszego miasta, aby zapoznać się z ofertą stolicy Małopolski, która również była kandydatem do organizacji ZIO 2022. Chociaż Kraków w 2014 roku wycofał się z tej rywalizacji, według gości z Chin doświadczenia naszego miasta w organizacji imprez sportowych mogą zainspirować ich do wzbogacenia własnej oferty, przez co ZIO w Pekinie będą jeszcze bardziej spektakularne.

Goście z Chin ze sportową wizytą w Krakowie [FOTO]
Fot. materiały prasowe Wikimedia Commons

Podczas swojego pobytu w Krakowie goście z Chin zobaczyli między innymi Tauron Arenę Kraków. – Jesteśmy pod wrażeniem jej wyglądu zewnętrznego, a także nowoczesnych systemów wewnętrznych – powiedziała podczas spotkania w magistracie z Januszem Koziołem, Doradcą Prezydenta Krakowa ds. Sportu i Pawłem Opachem, Zastępcą Dyrektora Wydziału Sportu UMK, Huang Xiaowei, mer dzielnicy Pekinu, w której odbędą się ZIO 2022. Jak podkreśliła, o pięknie Krakowa w dużej mierze decyduje to, jak łączy w sobie nowoczesność – symbolizowaną np. przez Tauron Arenę, z historią, którą odczuwali na każdym kroku zwiedzając Stare Miasto.

Ważnym celem wizyty gości z Chin w Krakowie była także wzajemna wymiana doświadczeń. Członkowie Lokalnego Komitetu ZIO 2022 dopytywali m.in. o kulisy przygotowań Krakowa jako kandydata do organizacji ZIO 2022 oraz o aktualne plany miasta dotyczące organizacji imprez sportowych.

Jak wspomniał Janusz Kozioł, ważnymi wydarzeniami sportowymi dla Krakowa były m.in. Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 oraz Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, kiedy to gościliśmy w naszym mieście reprezentacje Włoch i Holandii. – Wtedy też zbudowaliśmy ogromną bazę wolontariuszy, z której możemy korzystać przy okazji innych imprez sportowych – dodał Paweł Opach.

Obecnie Kraków skupia się na przygotowaniach do Mistrzostw Europy Piłkarzy Ręcznych Polska 2016 – Men’s EHF EURO 2016 Poland, które rozpoczną się już 15 stycznia 2016 roku. Mecze będą rozgrywane m.in. w Tauron Arenie Kraków. – Kolejną ważną imprezą, która odbędzie się w naszym mieście będą Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2017, do której już zaczęliśmy przygotowania – dodał Doradca Prezydenta Krakowa ds. Sportu.

Goście z Chin dopytywali także, na co według przedstawicieli magistratu, powinni położyć szczególny nacisk w organizacji Igrzysk. Paweł Opach oraz Janusz Kozioł zgodnie przyznali, że ważne jest szerokie promowanie imprezy i korzyści jakie przynosi.

– Sport łączy ludzi i daje ogromne możliwości wypromowania kraju na arenie międzynarodowej. W ich organizacji ważna jest jednak wzajemna wymiana myśli i doświadczeń, czemu służy m.in. ta wizyta. To wartość zarówno dla Pekinu, jak i Krakowa – podkreślił na koniec spotkania Janusz Kozioł.

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także