Nieznany utwór H. M. Góreckiego na jubileusz 70-lecia PWM
Światowa premiera ostatniej, nieznanej kompozycji zmarłego przed pięcioma laty Henryka Mikołaja Góreckiego zabrzmi 4 listopada w Krakowie. Premiera oratorium „Sanctus Adalbertus” stanowić będzie kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
O prawykonaniu monumentalnego dzieła, poświęconego postaci pierwszego patrona Polski, św. Wojciecha, mówiono od lat. Wszak Henryk Mikołaj Górecki napisał je już w 1997 roku dla upamiętnienia 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci praskiego biskupa. Oratorium miało być wykonane podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Polskiemu Papieżowi Górecki zamierzał je również dedykować. Do prawykonania jednak nie doszło.
Temat oratorium powracał co prawda co rusz w kolejnych latach, dając nadzieję melomanom na usłyszenie tego monumentalnego dzieła coraz rzadziej komponującego i borykającego się z kłopotami zdrowotnymi Góreckiego. Do jego publicznej prezentacji nigdy jednak nie doszło. Kompozytor zmarł w listopadzie 2010 roku pozostawiając bez odpowiedzi pytanie o premierę „Sanctus Adalbertus”.
Ukończone oratorium odnalazł już po jego śmierci syn kompozytora - Mikołaj Górecki. Za zgodą rodziny światowe premiera ostatniego dzieła jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku odbędzie się pięć lat po śmierci kompozytora i stanowić będzie kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wydarzenie ma charakter symboliczny, bo to właśnie w tej krakowskiej oficynie Górecki wydawał swoje pierwsze utwory i to z nią związany był przez całe swoje artystyczne życie.
Koncert odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 20:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17). Oprócz światowej premiery „Sanctus Adalbertus” op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, usłyszymy również skomponowaną specjalnie na tę okazję uroczystą „Fanfarę” Pawła Mykietyna oraz „Odwieczne pieśni” op. 10 Mieczysława Karłowicza. Wśród wykonawców pojawią się tak wybitni artyści jak sopranistka Wioletta Chodowicz i baryton Artur Ruciński, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.
W program obchodów Jubileuszu 70-lecia PWM wpisane ponadto zostały: premiera monografii „70 lat Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” autorstwa Małgorzaty Gąsiorowskiej, premiera filmu dokumentalnego Violetty Rotter-Kozery, konferencja naukowa „Idea – Zapis – Brzmienie”, a także premiera albumu „70 na 70” dokumentującego prace znakomitych grafików i plastyków, które przez 70 lat stanowiły znakomitą oprawę wydawnictw nutowych i książkowych PWM. Wyboru najciekawszych z nich dokonała specjalizująca się w dziedzinie sztuk wizualnych dziennikarka Radia Kraków Justyna Nowicka. Dodatkową atrakcją jubileuszu będzie ponadto wystawa „Portrety polskiej muzyki” cenionego grafika i rysownika Daniela de Latoura, którą podziwiać będzie można w dniu uroczystego koncertu w foyer Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Obchody jubileuszu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Więcej informacji:
pwm.com.pl, www.facebook.com/PWMEdition/timeline