Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie [WIDEO]

Każdy zapalony czytelnik czeka na nie cały rok. Od czwartku do niedzieli (22-25 października) trwały Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To już 19. edycja, a od siedmiu lat ich termin zbiega się z trwającym właśnie w Krakowie Festiwalem Conrada. To było prawdziwe święto wydawców i czytelników! W uroczystym otwarciu 19. Międzynarodowych Targów Książki wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- Cieszę się, że Kraków ponownie mógł stać się miejscem jednego z najważniejszych w skali Polski spotkania branży księgarskiej i wydawniczej. Spotkania o niekwestionowanym znaczeniu dla wszystkich, którzy książki wydają, piszą, tłumaczą, recenzują i kochają je czytać. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to impreza o ogromnym, strategicznym wręcz znaczeniu dla samego miasta. Warto zaznaczyć, że targi te, jak i dwa krakowskie festiwale literackie – Milosz Festival i Festiwal Conrada - trwający w tym samym czasie co targi są ogromnymi i mocnymi filarami wspierającymi rozwój kulturalny, społeczny i ekonomiczny Krakowa. Nigdzie w Europie ani na świecie, nie ma tak wspaniałego literackiego święta jak ten jesienny tydzień w Krakowie, kiedy spotykają się ze sobą te dwa wielkie wydarzenia. Wspólnie – Targi i Festiwal – przyciągają ponad 100 tysięcy ludzi, ogromną rzeszę czytelników i to czytelników bardzo zaangażowanych – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa podczas ceremonii otwarcia Targów.

Loading the player...

Jak mówią statystyki aż 60% Polaków nie czyta książek. Ten stan czytelnictwa nie dotyczy chyba jednak Krakowa! Zainteresowanie czytelników zarówno spotkaniami w ramach Festiwalu Conrada jak i Międzynarodowymi Targami Książki z roku na rok rośnie. W 2007 roku, kiedy odbyły się pierwsze targi książki wzięło w nich udział 140 wystawców i 4700 czytelników. W 2006 roku wystawców było już 407 a czytelników – 18 787. Rekordowy pod względem frekwencji był rok ubiegły – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie przyciągnęły 696 wystawców i aż 60 000 odwiedzających. Ubiegłoroczne Targi po raz pierwszy odbyły się w nowo otwartym Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej.

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, jak co roku gościły znanych i lubianych autorów – pojawi się ich ponad 600! Wśród nich znajdziemy m. in. Jonathana Franzena, Ninę George, Leonardo Partignaniego czy Tomasa Venclovę, laureatkę literackiej nagrody Nike Olgę Tokarczuk, reportażystów Wojciecha Jagielskiego, Hannę Krall, Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana, autorów kryminałów: Katarzynę Bondę, Krzysztofa Zajasa, Marka Krajewskiego a także poetów: Ewę Lipską, Marcina Świetlickiego, Adama Zagajewskiego, Adama Ziemianina. Jak co roku, i tym razem nie zabrakło piszących dziennikarzy, aktorów, sportowców i celebrytów. Targi odwiedzili m. in. Dariusz Dziekanowski, Ewa Drzyzga, Anna Dymna, Szymon Hołownia, Bożydar Iwanow, Robert Makłowicz, Wojciech Malajkat, Paulina Młynarska, Czesław Mozil, Marek Niedźwiecki, Beata Pawlikowska, Tomasz Sekielski, Katarzyna Tusk, Patryk Vega, Ewa Wachowicz czy Martyna Wojciechowska.

Ciekawostką 19. edycji Międzynarodowych Targów w Krakowie była specjalna wersja dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach ciał niebieskich” zawierająca najlepsze w historii faksymile autografu autora. Była to pierwsza na świecie książka z meteorytem w okładce, dodatkowo ozdobiona ponad 200 kamieniami: turkusami, malachitami, koralami, bursztynami. Została wydana w 500. rocznicę rozpoczęcia prac przez Kopernika nad swoim największym dziełem. Będzie ją można zobaczyć na stoisku Mennicy Papieskiej.

Tradycyjnie podczas targów trwała akcja „Książka za książkę”. Do udziału w akcji zaprasza Agora, publio.pl, Radio Kraków, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Na każdego, kto odda przeczytaną już książkę czekają niespodzianki: kupony rabatowe na nowe pozycje, darmowe e-booki oraz możliwość gry o czytniki. Wydawcy biorący udział w akcji będą oznaczeni specjalną nalepką z logo.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zostały partnerem Programu „Krakowska Karta Rodzinna 3+”. Oznacza to, że każdy członek rodziny objętej tą akcją za bilety na Targi zapłaci jedynie 50% ceny! Program KKR3+ jest elementem polityki prorodzinnej Miasta Krakowa i ma na celu wspieranie i promowanie rodzin wielodzietnych.

Gościem Honorowym tegorocznej, 19. Już edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jest Litwa. Prezentacja kultury litewskiej w Polsce jest organizowana w roku 25-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości. Patronat nad przedsięwzięciem sprawują: minister kultury Republiki Litewskiej Sarunas Birutis i minister kultury i dziedzictwa narodowego RP Małgorzata Omilanowska. Przy jego organizacji współpracują najpoważniejsze litewskie i polskie instytucje kultury, a koordynatorem jest Litewski Instytut Kultury. Do Krakowa przyjadą litewscy autorzy, m. in. Kristina Sabaliauskaitė, Alvydas Šlepikas, Leonidas Donskis czy Tomas Venclova. Publikacje litewskich autorów będą dostępne na 19. Międzynarodowych Targach Książki w języku polskim.

19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie potrwają do niedzieli.

GALERIA:

TARGI KSIĄŻKI

targi

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-10-20
Data aktualizacji: 2015-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź