Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Finał XIV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej

Pięć rozbrzmiewających dźwiękami muzyki dni. Ponad siedemdziesięciu młodych wykonawców z piętnastu krajów świata i jury złożone ze światowej sławy muzyków i kompozytorów. Tak przebiega XIV Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Już w niedzielę (29 sierpnia) odbędzie się wielki finał Konkursu – wyłoniony zostanie laureat nagrody Grand Prix. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Instytut Sztuki. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Jacek Majchrowski.

Organizowany od czternastu lat Konkurs stał się jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Europie. Promuje młode talenty muzyczne i pomaga w kierowaniu ich dalszą karierą. Jego laureaci dają pokonkursowe koncerty, a ich nagrania wydawane są na płytach kompaktowych. Konkurs ma też popularyzować polską muzykę współczesną w świecie.

Jest on adresowany do studentów i absolwentów szkół muzycznych, którzy do dnia rozpoczęcia konkursu nie ukończyli trzydziestu lat. Młodzi wykonawcy prezentują dwa współczesne utwory, dowolnie wybrane spośród napisanych po 1965 r. – w przypadku kompozycji zagranicznych i powstałych po 1945 r. - w przypadku kompozycji polskich twórców. Obowiązkowe jest jednak wykonanie jednego utworu polskiego kompozytora.

Pierwszy etap tegorocznej edycji Konkursu już za nami. O wejście do finału i zwycięstwo w kategoriach: soliści, duety oraz tria, kwartety i większe formy kameralne,  walczyło ponad siedemdziesięciu młodych muzyków z piętnastu krajów świata - m.in. z Polski, Białorusi, Japonii, Chin, Kanady, Wielkiej Brytanii czy Portugalii. Nazwiska finalistów, oraz zwycięzców w trzech konkursowych kategoriach poznamy jutro (28 sierpnia) o godz. 12 (na konferencji prasowej organizowanej przez Stowarzyszenie Instytut Sztuki).

Drugi etap Konkursu – Koncert Galowy, podczas którego finaliści będą walczyć o nagrodę Grand Prix, odbędzie się w niedzielę (29 sierpnia) o godz. 19.00, w Filharmonii im. K. Szymanowskiego (ul. Zwierzyniecka 1). W jury, złożonym z światowej sławy muzyków i kompozytorów, zasiądą: Jan Pilch (perkusista, profesor krakowskiej Akademii Muzycznej), Paul Patterson (kompozytor, puzonista), Tadeusz Wielecki (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”), Geoffrey Douglas Madge (pianista, kompozytor muzyki współczesnej).

W ubiegłym roku laureatką Grand Prix została Polka Barbara Drążkowska. Naszą rodaczkę jury uznało również za najlepszą solistką. (JK).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-08-27
Data aktualizacji: 2010-08-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź