Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pogromcy Bazgrołów w obronie muru klasztoru na Skałce

Przez wiele lat mury klasztoru oo. Paulinów na Skałce pokrywały wulgaryzmy, kibicowskie napisy oraz zwykłe bazgroły. To jednak już przeszłość, ponieważ dzięki wspólnym wysiłkom Pogromców Bazgrołów oraz ludzi dobrej woli udało się raz na zawsze zwalczyć paskudne bohomazy. Podsumowaniem zakończonej sukcesem akcji będzie piknik sąsiedzki, który odbędzie się w sobotę (19 września) na bulwarach wiślanych.

Z powodu natężonych ataków ze strony miejscowych obszczymurków, obrona murów klasztoru była syzyfową pracą. Ta nierówna walka prowadzona między „dresami” a „habitami” spowodowała, że akcje naprawy elewacji stały się coraz rzadsze. Brakowało sił i środków, by na bieżąco reagować na działania wandali.

Kilka miesięcy temu w mediach ukazał się komunikat, z którego wynikało, że o schludny wygląd murów na Skałce upominali się okoliczni mieszkańcy i spacerowicze.

Waldemar Domański, Przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie wraz z Pogromcami Bazgrołów postanowili wesprzeć oo. Paulinów. Znaleziono wykonawcę, który zechciał za darmo oczyścić mury tej świątyni. Gmina Kraków nie mogła, ze względów formalnych, wesprzeć naprawy murów klasztoru na Skałce.

Znalazł się również dystrybutor odpowiednich środków chemicznych, które na oczyszczonej elewacji utworzą warstwę anty-graffiti. Warte podkreślenia jest to, że wszystkie prace, jak również przekazana chemia budowalna są zupełnie za darmo.  

W najbliższą sobotę (19 września) na bulwary wiślane (okolice Bulwaru Inflanckiego i ul. Rybaki) zapraszamy wszystkich, którzy współpracowali przy projekcie Pogromców Bazgrołów, aby podziękować za ich pracę i pomoc. Na pikniku nie zabraknie także atrakcji dla krakowian w każdym wieku. Imprezę poprowadzi Waldemar Domański - Przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie.

W programie pikniku sąsiedzkiego m.in.:
- prezentacje przedstawicieli instytucji związanych z realizacją Budżetu Obywatelskiego 2014 pod nazwą „Pogromcy Bazgrołów”;
- konkursy dla dzieci i dorosłych. Będzie można wygrać między innymi limitowaną serię T-shirtów krakowskich Pogromców Bazgrołów;
- prezentacja metod usuwania graffiti z powierzchni muru oraz pokaz technik nanoszenia warstw ochronnych;
- potańcówka w rytmie polskich przebojów;
- na uczestników pikniku czeka darmowa kiełbaska z grilla oraz woda mineralna; będą namioty i stoliki biesiadne, miejsca wystarczy dla wszystkich;
- przedstawiciele Straży Miejskiej zaprezentują stronę, gdzie już od pół roku można zgłaszać akty wandalizmu: www.bazgroly.krakow.pl;

Więcej o Pogromcach Bazgrołów na: pogromcybazgrolow.com.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-09-15
Data aktualizacji: 2015-09-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź