Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bierzemy sprawy w swoje ręce, czyli Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

8 i 9 czerwca (poniedziałek i wtorek) w Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata" przy ulicy Tynieckiej 39 w Krakowie odbywa się gala finałowa Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Przedstawiciele szkół prezentują zrealizowane przez siebie projekty, a ich oceną zajmie się profesjonalne jury.

Fot. Magiczny Kraków
Magiczny Kraków

Celem Akademii jest promocja patriotyzmu rozumianego jako codzienne zaangażowanie na rzecz miejsca, w którym się żyje. Polega na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych, innowacyjnych symulacji poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy) oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego. Tegoroczna edycja odbywa się w ponad 120 szkołach z 13 województw, bierze w niej udział około 4000 uczestników. Organizatorem projektu jest stowarzyszenie Klub Jagielloński, a strategicznym partnerem Fundacja PKO Banku Polskiego.

Gala Finałowa, której mecenasem jest firma PKP Intercity, to wielki zjazd uczestników Akademii z całej Polski, będący punktem kulminacyjnym projektu. W trakcie tego wydarzenia przyznane zostaną Nagrody Ekspertów oraz Publiczności. Pierwszego dnia uczestnicy zmagają się z zadaniami gry miejskiej "Lądowanie na Marsie". Będą mogli również wysłuchać prelekcji osób reprezentujących swoją działalnością postawę nowoczesnego patriotyzmu, a także wziąć udział w koncertach zespołów Backstage Pass, Kołłątajowska Kuźnia Prawdziwych Mężczyzn z Olą oraz Kraków Street Band. Drugiego dnia nastąpi rozstrzygnięcie konkursu projektów społecznych, zrealizowanych w ramach Akademii przez uczniów. Konkurs będzie składał się z dwóch etapów. Półfinałowego, gdzie klasy przydzielane są do grup, w których rywalizują o przejście do finału. Uczniowie mają maksymalnie 4 minuty, by zaprezentować swój projekt społeczny (idea, przebieg, skutki społeczne). Prezentacje ocenia trzyosobowe jury złożone z uznanych praktyków społecznych, przedsiębiorców, samorządowców, naukowców oraz innych znanych postaci życia publicznego. Jury ocenia innowacyjność projektu, jego zgodność z ideą nowoczesnego patriotyzmu, rzetelność realizacji oraz atrakcyjność prezentacji. Zwyciężają dwie klasy, które otrzymają najwyższą ocenę. Zwycięzcy pojadą na „Weekend zwycięzców", podczas którego oprócz zajęć rekreacyjnych będą mieli okazję wziąć udział w serii zajęć plenerowych kształtujących ich zdolności przywódcze.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat