Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Waldemar Domański laureatem Nagrody Obywatelskiej 25–lecia Samorządności

W poniedziałek (9 marca) Waldemar Domański, Radny Dzielnicy X Swoszowice, Dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki, krakowski aktywista odebrał z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego prestiżową Nagrodę Obywatelską 25–lecia Samorządności. Uroczystość odbyła się w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie.

Inicjatorem przyznania Waldemarowi Domańskiemu tej nagrody był Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, natomiast wniosek o przyznanie nagrody złożyły: Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich.

Waldemar Domański to pomysłodawca i inicjator Biblioteki Polskiej Piosenki, pomysłodawca „Lekcji Śpiewania", założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Piosenki „Refren", organizator wielu krakowskich akcji społecznych i kulturalnych, aktywny radny Dzielnicy X Miasta Krakowa, pomysłodawca akcji społecznych: Pogromców Bazgrołów, Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka oraz Lokomotywy – Koalicji Kolei Galicyjskiej.

Z inicjatywy Waldemara Domańskiego nagrane zostały płyty CD: „Usłysz ojców śpiew", „Płyta legionowa", „Kolędy do śpiewania po domach", „Droga Niepodległości – Kraków - Warszawa - Gdańsk" oraz „Wyśpiewaj Kraków" i „Radosna Niepodległości". Wymieniona na końcu rozeszła się za sprawa kilku gazet w ilości przekraczającej 100.000 egzemplarzy.

Zgodnie z hasłem „Patriotyzm nie musi być cierpieniem!" Waldemar Domański stara się zmienić sposób obchodzenia świąt państwowych w Polsce - z koturnowych na radosne. Do tej pory w „Lekcjach Śpiewania" wzięło udział ponad 400 000 osób. Od 2012 roku „Lekcje Śpiewania" pojawiają się również w stolicy, promując radosny patriotyzm i pokojowe postawy obywatelskie wśród mieszkańców Kielc, Stalowej Woli, Krynicy i Warszawy. Lekcje stały się więc niejako towarem eksportowym Krakowa, przyczyniając się również do jego promocji Od 2011 roku - we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa - Waldemar Domański realizuje także projekt „Spis Muzyków Małopolski".

Nowym pomysłem Waldemara Domańskiego jest krakowski projekt obywatelsko-artystyczno-urzędniczy „Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka", którego celem jest przywrócenie właściwej liczebności populacji ptaków miejskich. W konwencji happeningu, zabawy i współpracy organizatorzy akcji zachęcają mieszkańców Krakowa do konstruowania budek lęgowych dla ptaków i ich montowania w przestrzeni miejskiej. W projekt czynnie zaangażowały się władze Krakowa oraz przedstawiciele świata kultury, nauki i mediów.

Waldemar Domański jest także pomysłodawcą akcji „Pogromcy Bazgrołów" mającej na celu zmniejszenie ilości wulgarnych i obscenicznych napisów na murach Krakowa. Pogromcy zyskali również poparcie krakowskiego Magistratu. 8 października 2014 roku Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyjęła projekt rezolucji Pogromców Bazgrołów, domagających się niezbędnych zmian w polskim prawie, które dadzą Policji, Straży Miejskiej oraz Sądom narzędzia do skutecznego ścigania lokalnych wandali tzw. obszczymurków ze sprejami. Rezolucja została skierowana do wszystkich Miast Metropolitalnych w Polsce, posłów, senatorów i rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Działania Pogromców wspiera również Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący:
Data publikacji: 2015-03-09
Data aktualizacji: 2015-03-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat