Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zwierzynieckie rody: Malikowie

Malikowie to jedna z najbardziej znanych rodzin pochodzących ze Zwierzyńca. Od pięciu pokoleń rokrocznie kultywują tradycję budowy szopki krakowskiej oraz zespołowego jasełkowania. Historię rodziny, wystawą „Zwierzynieckie rody: Malikowie", przypomina Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 12 października o godzinie 17:00 w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41.

Szopkarską historię rodziny Malików zapoczątkował Walenty Malik, który na początku XX wieku stał się jedną z najważniejszych postaci krakowskich artystów szopkarzy. Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi jego szopkę pochodzącą z 1923 roku. Wystawa w Domu Zwierzynieckim przybliży nie tylko udział Malików w konkursach szopki krakowskiej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć ich dom rodzinny, w którym poznają kulisy powstawania szopek bożonarodzeniowych oraz poczują klimat, jaki panował w ich domu w czasie świąt. Na wystawie będzie można zobaczyć pokaźny wybór szopkarskiej twórczości Malików. Nie zabraknie osobistych przedmiotów Walentego i jego syna Włodzimierza, notatek, fotografii, dyplomów z konkursów szopki krakowskiej i plakatów z jasełkowych przedstawień od okresu międzywojennego. Na wystawie zobaczyć będzie można też Zwierzyniec z czasów Walentego i Włodzimierza Malików.

Wystawie towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, podczas których najmłodsi poznają tajniki powstawania szopki krakowskiej oraz zgłębią jasełkowe tradycje.

Wystawę będzie można zwiedzać od 12 października 2012 roku do 10 marca 2013 roku. Szczegółowe informacje odnośnie godzin otwarcia i cen biletów dostępne na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa www.mhk.pl. (KC)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-10-09
Data aktualizacji: 2012-10-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź