Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Europejska debata o literaturze

Przedstawiciele najważniejszych europejskich ośrodków literackich noszących miano Miast i  regionów Literatury UNESCO oraz miast ubiegających się o ten tytuł, spotkają się już wkrótce w Krakowie. W dniach 26 i 27 października odbędzie się międzynarodowa konferencja Kreatywne Miasta i Regiony: Wyzwania dla współpracy Miast Literatury.

Swój udział w konferencji potwierdzili m.in.: Alma Lee - pierwsza dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Pisarzy i Czytelników w Vancouver (jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w Kanadzie), Ali Bowden – dyrektor fundacji Edynburg Miasto Literatury UNESCO (Edynburg jako pierwsze miasto na świecie uzyskał ten tytuł), Claudio Calveri – dyrektor stowarzyszenia Neapol Miastem Literatury (odpowiada za aplikację miasta do UNESCO), John Kenyon – dyrektor programu Iowa Miasto Literatury UNESCO i koordynator strategii literackich w mieście, Mike Shuttleworth – dyrektor programowy Melbourne Writers Festival (największego festiwalu literatury w Australii), Jane Alger – dyrektor programu Dublin Miasto Literatury UNESCO i koordynatorka zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie aplikacji do UNESCO, Michael Williams – dyrektor Wheeler Centre w Melbourne, pierwszej na świecie instytucji publicznej przeznaczonej na dyskusje oraz praktykę pisania czy Urvashi Butalia – reprezentowan Dżajpurze i Na (Indie).

W gronie panelistów Polskę reprezentować będą m.in.: Grzegorz Gauden – dyrektor Instytutu Książki, Adam Pomorski – Prezes Polskiego PEN Clubu, Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, Michał Rusinek – prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, prof. Michał Paweł Markowski – Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada, Jerzy Illg – redaktor naczelny Wydawnictwa Znak i dyrektor programowy Festiwalu Miłosza, Franciszek Ziejka - polonista i wieloletni Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Danuta Glondys – dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza. Jeden z wykładów inaugurujących konferencję wygłosi Martin Pollack – tegoroczny laureat Nagrody im. Stanisława Vincenza. Nie zabraknie również przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i władz miasta, organizatorów największych wydarzeń targowych w Krakowie oraz środowiska akademickiego.

„Mamy nadzieję, że program konferencji zainteresuje nie tylko środowisko literackie w mieście: ekspertów, praktyków, samorządowców, dyrektorów bibliotek i festiwali literackich, pracowników naukowych i  pedagogów, promotorów i organizatorów wydarzeń kulturalnych, ale także studentów, głównie kierunków humanistycznych związanych z kulturą. Dla młodych twórców i miłośników literatury to niepowtarzalna możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami najważniejszych instytucji literackich w Polsce i na świecie" – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Dwudniowe wydarzenie, podczas którego zaplanowano kilkanaście debat, warsztatów i prezentacji, odbędzie się 26 i 27 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Warunkiem uczestnictwa jest jednak wcześniejsza rejestracja pod adresem e-mai: conference@readingmalopolska.pl. Szczegółowy program konferencji: www.biurofestiwalowe.pl

Konferencja Kreatywne Miasta i Regiony: Wyzwania dla współpracy Miast Literatury stanowi część dwuletniego programu Reading Małopolska (Czytanie Małopolski) wspieranego przez Unię Europejską ze środków Małopolskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007 – 13. W jego ramach Małopolska i jej stolica - Kraków komunikują swoje dziedzictwo literackie, a także chcą stworzyć warunki do aktywnego uczestnictwa w międzynarodowej sieci miast kreatywnych w dziedzinie literatury. Patronat nad konferencją sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Komitet ds. UNESCO, Polski PEN Club, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Krakowa oraz Instytut Książki.(M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-10-05
Data aktualizacji: 2012-10-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź