Aktualności

Zostajemy w domach i... oglądamy spektakle teatralne!

W repertuarze online Teatru Ludowego pojawiły się spektakle, które można zobaczyć bez wychodzenia z domu. Wśród tytułów znalazły się: „Rewizor. Będzie wojna”, „Krakowskie abecadło”, „Syn smoka”, czy „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Sarenki”.

KRAKÓW NA ŻYWO: koronawirus – sytuacja w mieście 5 kwietnia 2020 r.

Oto najświeższe informacje związane z występowaniem koronawirusa SARS-Cov-2 w Polsce i Krakowie:

Społeczność Politechniki Krakowskiej  pomaga medykom

Naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej włączyli się w akcję pomocy dla polskich medyków w czasie walki z koronawirusem. Na drukarkach 3D w różnych jednostkach uczelni oraz sprzęcie domowym pracowników PK powstają przyłbice ochronne dla medyków, przekazywane do szpitali zgodnie z zamówieniami płynącymi do PK z całej Polski.

„Hulajgęba” – pierwsza premiera kwietnia w Bagateli

Teatr Bagatela zaprasza na już drugi sobotni wieczór z archiwalnymi przedstawieniami. Tym razem zaproponował publiczności „Hulajgębę” według „Ferdydurke” i „Dzienników” Witolda Gombrowicza w opracowaniu i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Nagranie udostępnione zostało w sobotę, 4 kwietnia o godz. 20.00 na teatralnym kanale YouTube i będzie do zobaczenia przez miesiąc.

Wyłączenie przycisków na przejściach dla pieszych

Od soboty, 4 kwietnia nie ma konieczności naciskania przycisków na przejściach dla pieszych. To zastosowanie zostało wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo krakowian, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa – informuje Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK.

Specjalna ankieta dla środowisk kultury i branż kreatywnych

Kultura, podobnie jak i inne obszary życia społeczno-gospodarczego, została bardzo mocno dotknięta ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa. Prezydent Krakowa wspiera lokalne środowiska kultury i apeluje do ministra o potrzebne narzędzia umożliwiające wdrożenie systemowej pomocy. Miasto we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury przygotowało ankietę, która pozwoli zidentyfikować i odpowiedzieć na najważniejsze potrzeby lokalnego sektora kultury.

„Kultura odporna” – zestaw narzędzi wspierających sektor kultury

W związku z rozszerzaniem się pandemii Covid-19 i koniecznością zwalczania jej skutków, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował pakiet działań wspierających sektor kultury i twórców – program „Kultura odporna”.

Zawieszony program „Odpowiedzialny sprzedawca”

Panująca obecnie epidemia koronawirusa wywołała poważne załamanie gospodarcze. Mając na uwadze interes ekonomiczny krakowskich przedsiębiorców, Wydział Spraw Administracyjnych postanowił zawiesić obowiązywanie programu „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży”, którego znakiem rozpoznawczym stała się naklejka „Odpowiedzialny sprzedawca”.

Krakowskie szkoły i przedszkola otrzymują dotacje w pełnej wysokości

Stan epidemii wymusił zawieszenie zajęć w przedszkolach i szkołach. Co w takiej sytuacji z dotacjami dla niesamorządowych jednostek? – pytają media i mieszkańcy. Wyjaśniamy: w tym zakresie nic się nie zmieniło. Mimo czasowego ograniczenia funkcjonowania zarówno przedszkola, jak i szkoły i placówki otrzymują dotacje na dotychczasowych zasadach.

Kraków dowiezie personel do szpitali specjalnymi autobusami

Miasto opracowało szczegóły przewozu personelu szpitalnego do najważniejszych ośrodków w Krakowie. Od poniedziałku, 6 kwietnia będzie kursowało 10 specjalnych autobusów, które będą przeznaczone wyłącznie dla pracowników szpitali.