Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podgórki Tynieckie: ruszyła budowa cmentarza

Rozpoczęła się budowa cmentarza komunalnego w Podgórkach Tynieckich. Inwestycja realizowana jest w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego przez polsko-włoskie konsorcjum firm w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska z Łodzi, Urciuoli Group's S.R.L. z Włoch.

- Zaczynamy realizację inwestycji, na którą Kraków czekał od lat. Cmentarz w Podgórkach Tynieckich to 9 hektarów i około 9 tys. miejsc pochówku. To także spopielarnia zwłok – obiekt, którym Kraków dotychczas nie dysponował – mówił Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa podczas spotkania na placu budowy.

Pierwszy i drugi etap inwestycji, a ten rozpoczyna się obecnie to właśnie budowa zespołu administracyjno-usługowego ze spopielarnią zwłok wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Nowo powstały budynek o powierzchni 1500 m2 będzie spełniał funkcję spopielarni, kaplicy, pomieszczeń administracyjnych, pomieszczeń technicznych i komercyjnych. Zgodnie z planem realizacja tego elementu ma się zakończyć w przyszłym roku, natomiast w 2016 roku nastąpi uruchomienie instalacji. W kolejnych latach ma powstać cmentarz.

Inwestycja w Podgórkach Tynieckich powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na podstawie podpisanej w 2011 roku umowy koncesji pomiędzy Gminą Miejską Kraków a konsorcjum w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska Spółka Jawna z Łodzi oraz Urciuoli Group's S.R.L. z siedzibą w Avellino – Włochy. Koszt inwestycji to 24,5 mln zł. Pokryje go konsorcjum, które będzie mogło pobierać korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i spopielarni. W ramach współpracy Miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Inwestycja została zakończona pod koniec 2013 roku. Przy okazji Miasto nasadziło w tym rejonie ponad 200 drzew.

pokaż metkę
Autor: FILIP SZATANIK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-11-27
Data aktualizacji: 2014-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź