Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dotacje do pieców: będą zmiany

Mimo że ten rok jest rekordowy pod względem likwidacji pieców węglowych. Miasto chce bardziej mobilizować krakowian do składania wniosków o dotację na ten cel. Od nowego roku wejdą w życie zmienione zasady ubiegania się o dofinansowanie.

Główna zmiana to stopniowe ograniczanie z czasem wysokości dotacji. – Obecnie dofinansowanie sięga nawet 100 proc. poniesionych kosztów. Taka zasada zostanie utrzymana tylko w przyszłym roku. W 2016 będziemy dofinansowywać do 80 proc., w 2017 do 60 proc., a w 2018 – do 40 proc. poniesionych kosztów – wymienia Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Uproszczony ma być też tryb udzielania dotacji. – Kończymy z punktacją, która wydłuża cały proces, natomiast wprowadzamy zasadę ciągłego naboru wniosków. Będą one rozpatrywane w kolejności wpływu, aż do wyczerpania środków zaplanowanych na ten cel w budżecie – zaznacza dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. Wprowadzone będzie też dodatkowe kryterium, które ma  motywować mieszkańców do łączenia wymiany pieca z termomodernizacją budynków.

Doprecyzowany będzie też sposób ustalania dotacji oraz jej wysokości. - Podstawowa stawka pozostaje taka sama tj. 900 zł za 1 kW mocy nowego źródła ogrzewania. Natomiast wprowadzimy maksymalną wysokość dotowanej mocy do powierzchni ogrzewanej na poziomie pozwalającym na pokrycie zapotrzebowania na moc grzewczą w budynkach, tj. do 100 W/m2 – zapowiada Ewa Olszowska-Dej.

Zmienione zasady udzielania dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji wejdą w życie po 1 stycznia 2015 roku. Nowe regulacje znajdą się w zarządzeniu prezydenta, które zostanie opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Krakowa.

Przypomnijmy, że ten rok będzie rekordowy pod względem likwidacji pieców węglowych. Do 20 października przyjęto 2 521 wniosków dotyczących likwidacji 3 283 pieców i 1 559 kotłowni na paliwo stałe. Na dotacje przeznaczono ponad 37 mln zł. Dla porównania, w latach 2012-2013 zlikwidowano 1966 pieców i 271 kotłowni, a wysokość dofinansowania wyniosła 15 mln zł.

W kolejnych latach pieniędzy na wymianę pieców ma być więcej. - Tylko w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych chcemy na ten cel pozyskać 154 mln zł do 2018 roku. Dodatkowo złożyliśmy wniosek na dotację w ramach rządowego programu KAWKA w wysokości 90 mln zł. Te pieniądze również miałyby zostać wydane do 2018 roku – wylicza dyrektor Olszowska-Dej.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-11-07
Data aktualizacji: 2014-11-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź