Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nadchodzi 21. MFF Etiuda&Anima

Siedem dni, 351 filmów, 82 artystów, krótkie metraże, dokumenty, animacje, found footage oraz video-art. 21 listopada Kraków po raz 21. stanie się stolicą animacji i kina niszowego. A wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

Fot. etiudaandanima.com
etiudaandanima.com

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Rotunda. Partnerami wydarzenia są: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission oraz Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

21. Etiuda&Anima (21-27 listopada) to przede wszystkim dwa międzynarodowe konkursy: etiud nakręconych w szkołach filmowych i artystycznych oraz animacji tworzonych przez studentów i profesjonalistów. W tym roku nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura otrzyma artysta kina, autor książek o teorii filmu i analiz największych dzieł X Muzy, ceniony przez studentów wykładowca, oryginalny myśliciel i wielki indywidualista Grzegorz Królikiewicz. Na festiwalu zobaczymy jego najnowszy obraz Sąsiady, opowieść o ludziach bez perspektyw mieszkających we współczesnych gettach.

Na inaugurację organizatorzy pokażą animację/dokument Seth's Domination Luca Chamberlanda. Zobaczymy także zrealizowany w stulecie wybuchu I wojny światowej obraz Grande Guerre: Mémoires animées. Produkcja Les Rencontres Audiovisuelles składa się z dziewięciu krótkometrażowych animacji zrealizowanych przez doświadczonych twórców w różnych technikach animacji (rysunek, wycinanka, 3D i plastelinowa).

Wydarzeniem będzie przedpremierowy pokaz reżyserskiej wersji Gottlandu, polsko-czeskiej koprodukcji złożonej z serii krótkich dokumentów. Całość oparto na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła, z wnikliwością przyglądającemu się powojennej Czechosłowacji i Czechom. Gośćmi specjalnymi pokazu będą Viera Čákanyová (która wyreżyserowała jeden z epizodów) oraz sam autor książki.

Etiuda&Anima to także muzka. Na scenie Rotundy wystąpi balansujący na granicy ambitnego popu i elektroniki polski duet Rebeka. Wykład specjalny Dziennikarz – ekspert – celebryta: role współczesnej kultury wygłosi prof. Wiesław Godzic, natomiast ciekawi filmowych technik zapiszą się na warsztaty: dokumentalne, które poprowadzi Marcin Koszałka, i animacji użytkowej (Platige Image). Specjalnie na festiwal przyjedzie American Magic-Lantern Theater, by zabrać nas w podróż w czasie. Będzie też coś dla najmłodszych widzów. W programie znajdzie się brazylijska animacja Chłopiec i świat (reż. Alê Abreu), zaś Marta i Cezary Skroccy poprowadzą warsztaty animacji specjalnie dla najmłodszych adeptów sztuki filmowej.

Projekt zrealizowano m.in. przy wsparciu finansowym Gminy miejskiej Kraków. Dodatkowe informacje są dostepne na stronie: www.etiudaandanima.com.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat