Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Popołudnie w Edynburgu

W niedzielne popołudnie, 26 października, od godz. 13:00 do 16:00 organizatorzy Festiwalu Conrada zaproszą czytelników do literackiego Edynburga. Swoje bramy otworzy przed krakowianami miasto Harrego Pottera, doktora Jekylla czy Waverley'a.

Fot. logo
logo

Pierwsze Miasto świata posiadające tytuł Miasta Literatury UNESCO wspierało Kraków w uzyskaniu tego tytułu. Oficjalna delegacja stolicy Szkocji odnowi także porozumienia o współpracy partnerskiej obydwu miast.

Co ma w sobie to miejsce, że od dziesiątków lat inspiruje tylu wielkich pisarzy? Wyjaśnienia usłyszymy z pierwszej ręki od Jamesa Robertsona, wybitnego poety i pisarza szkockiego, wielokrotnie nagradzanego autora powieści osadzonych w Edynburgu i czerpiących z jego historii.

W mieście poezji Kraków nie zabraknie miejsca na poezję szkocką. Poetka Christine de Luca przeczyta kilka swoich wierszy, w tym jeden inspirowany polską mapą Szkocji. Przedstawi także uczestnikom niezwykły projekt łączący poezję dwóch innych poetów i niezwykłe anonimowe rzeźby wykonane z papieru starych książek ocalonych w ten sposób od zniszczenia. Projekt powstał w Szkockiej Bibliotece Poezji w Edynburgu. Prezentacja Christine de Luca ilustrowana poetyckimi rzeźbami pokaże także działalność jedynej na świecie Biblioteki Poezji.

Uczestnicy popołudnia w Edynburgu poruszą również temat polityki literackiej miasta. O wyzwaniach stojących  przed pierwszym Miastem Kreatywnym w dziedzinie literatury opowiedzą eksperci odpowiedzialni za literacki wizerunek Edynburga, w tym dyrektor największego na świecie festiwalu książki Nick Barley.

Dla wszystkich którzy zechcą zaopatrzyć się w najlepszą współczesną szkocką literaturę, na Targach Książki (23-26 października) - na specjalnie przygotowanym stoisku Edynburga - będzie można zapoznać się z ciekawą ofertą literacką Szkockiej stolicy.

Wracając do domu, warto przejść przez Rynek Główny. Na rogu ulicy Brackiej i Rynku na cały tydzień festiwalowy wyświetlana będzie szkocka poezja - w ramach współpracy z projektem Multipoezja. Projekt zainauguruje gospodarz miasta Edynburg Lord Provost Donald Wilson, który razem z dyrektorem festiwalu Michałem Pawłem Markowskim uruchomią projekcję, a jednocześnie dadzą hasło do zapalenia słynnej latarni Festiwalu Conrada sygnalizującej wielkie święto literatury światowej z szczytu ratuszowej wieży. Ceremoniom iluminacji towarzyszyć będzie grupa tradycyjnych szkockich dudziarzy, którzy w tradycyjnych szkockich strojach narodowych podkreślą szczególną rolę Edynburga na tegorocznym Festiwalu.

Przypominamy, że Edynburg to partner Krakowa w sieci miast UNESCO i pierwsze Miasto Literatury na świecie. Tytuł uzyskał w 2004. Spotkania odbędą się w ramach corocznego cyklu, które przedstawia literaturę i najważniejsze postacie środowiska literackiego Miast Literatury UNESCO. Przypomnijmy, że podczas zeszłorocznej edycji gościem specjalny była stolica Islandii, Reykjavik Miasto Literatury UNESCO.

Festiwal Conrada to największe wydarzenie literackie w Polsce. Jego 6. edycja odbywać się będzie pod hasłem Wspólne Światy. Festiwal to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Szczegółowy program Festiwalu Conrada jest dostępny na stronie: www.conradfestival.pl.

ideaslogo

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat